مصرف هويج خرد شده از لحاظ آزادسازي کاروتنوئيدها مناسبتر است

۱۳۸۸/۰۲/۳۰ - ۱۴:۴۰ - کد خبر: 16058
مصرف هويج خرد شده از لحاظ آزادسازي کاروتنوئيدها مناسبتر است
هويج خرد شده به دليل آزادسازي بيشتر کاروتنوئيدها، جذب سريع‌تري نسبت به هويج خرد نشده دارد و لذا جهت مصرف مناسب‌تر است.
دکتر مسعود کيمياگر متخصص تغذيه در گفتگو با ايسنا با اشاره به مطلب فوق گفت: هويج ماده‌اي سرشار از کاروتنوئيدهاست که مهمترين آن بتاکاروتن است. اين ماده غذايي در داخل سلول‌هاي هويج موجود است و براي دسترسي آسان‌تر به بتاکاروتن‌ها مي‌توان از هويج پخته و خرد شده، استفاده كرد.
وي درباره خواص هويج گفت: هويج به دليل دارا بودن کاروتنوئيدهاي فراوان که قابليت تبديل به ويتامين A را دارند، منبع غني از اين ويتامين بوده و در جلوگيري از سرطان بسيار موثر است. همچنين کاروتنوئيدها سبب تقويت ارتباط بين سلولي شده و علاوه بر کاروتنوئيد، داراي مواد قندي، فيبر و اسيد فوليک نيز هست.
اين متخصص تغذيه درباره نحوه مصرف هويج اظهار كرد: بهتر است هويج در کنار چربي‌هايي از قبيل شير، پنير، کره، خامه و روغن به مقدار روزانه 100 تا 200 گرم مصرف شود. همچنين توصيه مي‌شود پوست هويج به دليل تماس مستقيم با خاک و احتمال ايجاد بيماري گرفته شود.
وي در ادامه پيرامون مصرف بيش از حد هويج گفت: مضرات ناشي از مصرف هويج نادر است اما در صورت مصرف بيش از اندازه سبب رسوب مواد رنگي زردرنگ در زير پوست شده و ايجاد زردي مي‌کند که البته اين زردي با يرقان متفاوت است.
کيمياگر در پايان درباره نحوه نگهداري هويج توصيه کرد: بهتر است ساقه سبز هويج تا زمان مصرف جدا نشود و در مکان خنک و مرطوب نگهداري شود. همچنين جهت استفاده طولاني مدت مي‌توان هويج را در کيسه سوراخ دار به مدت دو ماه در فريزر نگهداري كرد
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42936s, 19q