اعلام آماده باش رييس سازمان ملل در برابر شيوع آنفلوآنزاي خوكي

۱۳۸۸/۰۲/۳۰ - ۱۴:۵۳ - کد خبر: 16061
اعلام آماده باش رييس سازمان ملل در برابر شيوع آنفلوآنزاي خوكي


 

 بان كي مون، رييس سازمان ملل با اشاره به ضرورت قرار گرفتن در شرايط آماده باش و خطاب به مجمع سالانه سازمان بهداشت جهاني اظهار داشت: همه گيري‌هاي قبلي نشان داده است كه شيوع آنفلوآنزا مي‌تواند به آرامي آغاز شود اما به تدريج وخيم‌تر مي‌شود و به همين خاطر است كه جهان بايد گوش به زنگ و مترصد علائم هشدار دهنده باشد.

سازمان جهاني بهداشت در آخرين گزارش خود درباره شيوع اين بيماري اعلام كرد: تعداد مبتلايان به بيش از 10 هزار نفر رسيد و تاكنون در 40 كشور جهان مشاهده شده است. هم چنين 80 نفر تاكنون جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس اين گزارش، سازمان جهاني بهداشت تاكنون به شدت تلاش كرده كه از اعلام همه گيري كامل آنفلوآنزاي خوكي در جهان تا زمان تاييد و اطمينان كامل از آمار مبتلايان خودداري كند اما نگراني از شيوع ويروس بويژه در آسيا و آمريكا رو به افزايش است.

به گزارش ايسنا، ژاپن تاكنون 193 مورد ابتلا به اين عفونت را گزارش كرده است و بيش از 4 هزار مدرسه و كالج و كودكستان تا پايان هفته جاري در اين كشور به دستور مقامات و به منظور كاهش روند شيوع بيماري تعطيل شده‌اند.

بان كي مون در مجمع جهاني بهداشت با مديران برخي از بزرگترين شركت‌هاي داروسازي در جهان براي توليد واكسن اين بيماري مذاكرات و گفت و گوهايي را انجام داده است. حدود 30 شركت توليد كننده واكسن از 19 كشور صنعتي و در حال رشد جهان براي بحث و مذاكره در اين زمينه از سوي سازمان جهاني بهداشت براي شركت در اين اجلاس دعوت شده‌اند.

در اين نشست مقامات روي بهاي واكسن و امكان دسترسي به آن در مستعدترين كشورهاي فقير جهان متمركز شده‌اند.

بان خطاب به مجمع جهاني بهداشت تاكيد كرد كه همكاري با بخش خصوصي در اين زمينه حياتي است.

وي افزود: يكپارچگي در مواجه با اين مورد خاص شيوع بيماري، بايد به اين معني باشد كه همه به دارو و واكسن دسترسي داشته باشند. يعني اينكه نمونه‌هاي ويروسي و اطلاعات به دست آمده از تحقيقات بايد به اشتراك گذاشته شود. در اين نشست هم چنين سازمان بهداشت جهاني پيش بيني كرد كه شركت‌هاي توليد كننده واكسن مي‌توانند در ظرف يكسال چهار ميليارد و 900 ميليون دوز از واكسن آنفلوآنزاي خوكي توليد كنند. بر اساس بيانيه ارائه شده از سوي شركت‌هاي داروسازي در اين اجلاس، سازمان بهداشت جهاني روي بازده 3/94 ميليون دوز از واكسن در طول يك هفته حساب مي‌كند.

مارگارت چان،‌دبير كل سازمان جهاني بهداشت نيز در اين باره اظهار داشت: اين يك حداكثر ظرفيت بسيار اميدوار كننده است. چان هم چنين خطاب به روزنامه نگاران حاضر در اجلاس افزود: بيشتر موارد ابتلا به آنفلوآنزاي خوكي در ژاپن مربوط به مدارس است و الگوي پيشرفت ويروس در اين كشور غيرمعمول نيست.

وي هم چنين از مقامات ژاپني براي اعمال كنترل‌هاي لازم در اين زمينه قدرداني كرد. بر اساس اين گزارش، به زودي توليد واكسن‌هايي براي مقابله با اين بيماري در پايتختهاي جهان مشاهده خواهد شد.

به گزارش ايسنا در حال حاضر بيشترين اقدامات امنيتي و محافظتي در كشور ژاپن و در شهر آمريكايي نيويورك انجام مي‌گيرد كه فعلا مهمترين مرحله شيوع بيماري را مي‌گذرانند و بيش از ساير نقاط جهان با اين ويروس دست به گريبان هستند.


طبق آمار سازمان جهاني بهداشت به جز 72 نفر مكزيكي كه بر اثر اين بيماري تلف شده‌اند، آنفلوآنزاي خوكي تاكنون در آمريكا 6 نفر، در كانادا يك نفر و در كاستاريكا نيز يك نفر قرباني گرفته است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.35228s, 19q