افزایش چشمگیر ضریب هوش ایرانیان با مصرف نمك یددار

۱۳۸۸/۰۳/۱۳ - ۱۴:۲۱ - کد خبر: 16116
 افزایش چشمگیر ضریب هوش ایرانیان با مصرف نمك یددار
حسین آقاجانی در اولین جشنواره تیروئید كشور كه همزمان با هفته جهانی تیروئید در تالار حركت برگزار شد،اظهار داشت: امروز با كنترل بیماری‌های واگیر در جهان مشكل اصلی كشورها مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر است كه باید گفت این مبارزه بسیار سخت است و سیاستگذاران مردم و نظام سلامت در كشور باید هماهنگی لازم برای كنترل این بیماری‌ها را داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه بیماری‌های تیروئید در دنیا و كشور شیوع زیادی دارند، افزود: در كشور ما شیوع كم‌كاری تیروئید و گواتر میزان بالایی بود به عنوان مثال در شهریار بیش از 90 درصد مردم مبتلا به گواتر بودند كه با توزیع نمك یُددار میزان شیوع گواتر در كشور به
حدود 5 درصد رسید.

وی با اشاره به اینكه در سال 64 تنها 16 فوق‌تخصص غدد در كشور وجود داشت، تصریح كرد: این میزان در حال حاضر به 160 فوق تخصص غدد رسیده است كه این گروه همكاری زیادی در جهت كاهش بیماری‌های تیروئید كه كاری مستمر و مداوم است با وزارت بهداشت داشته‌اند.

آقاجانی با بیان اینكه همكاری بیماران و استفاده صحیح از دارو بر درمان سریع بیماری‌های تیروئیدی تأثیرگذار است، یادآور شد: كم‌كاری تیروئید در دوران بارداری شكل می‌گیرد كه بر مغز تأثیر منفی دارد و موجب كاهش رشد ذهنی نوزاد می‌شود.

وی اضافه كرد: با توجه به اینكه تشخیص كم‌كاری تیروئید در دوران نوزادی درمان اثربخشی را به دنبال دارد، تصریح كرد: از سال 84 برنامه غربالگری نوزادان كشور از روز سوم تولد از نظر كم‌كاری تیروئید بررسی شد كه در صورتی كه نمونه نوزادی مثبت باشد آن نوزاد با تشخیص و درمان به موقع، از آسیب‌های بعدی مصون می‌ماند.

آقاجانی افزود: این تجربه موفق الگویی برای غربالگری دیگر بیماری‌های متابولیكی شایع كشور شده است كه از آموزش مادران قبل از تولد شروع شده و تا درمان نوزاد مبتلا به بیماری‌های تیروئیدی ادامه خواهد داشت.

رئیس مركز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر و خاص وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: از سال 84، دو میلیون و 869 هزار و 951 نفر تحت غربالگری كم‌كاری تیروئید قرار گرفتند كه 49 درصد دختر و 51 درصد آنها پسران بودند و تنها 4 درصد این تعداد برای تست غربالگری دوم فرا خوانده شدند.

وی افزود: از این 4 درصد، 6 هزار و 267 بیمار مبتلا به كم‌كاری تیروئید بودند و به طور كلی 90درصد متولدان سال 84 به بعد را پوشش دادیم.

آقاجانی با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای انجام غربالگری، درمان و پیشگیری از بیماریهای تیروئیدی اظهار داشت: تحت پوشش قرار دادن آزمون غربالگری در سراسر كشور، تأمین كامل هزینه‌های غربالگری، اجباری كردن آزمون غربالگری نوزادان سراسر كشور، انجام غربالگری همزمان با ارائه دیگر خدمات بهداشتی و افزایش مراكز نمونه‌گیری از پاشنه پای نوزادان از مهمترین برنامه‌های وزارت بهداشت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.68299s, 18q