ابداع تراشه های رادیویی مشابه گوش داخلی انسان

۱۳۸۸/۰۳/۱۶ - ۱۷:۰۴ - کد خبر: 16129
ابداع تراشه های رادیویی مشابه گوش داخلی انسان
محققان ام آی تی موفق به تولید تراشه رادیویی پرسرعت و کم انرژی شده اند که مشابه گوش داخلی یا حلزونی گوش انسان بوده و می تواند با بسیاری از تجهیزات الکترونیکی ارتباط بی سیم برقرار کند.

این تراشه که به گوشهای داخلی طیف سنج نیز شهرت دارند نسبت به تمامی نمونه های مشابه که تا به حال توسط انسانها ساخته شده است از سرعت بیشتری داشته و از انرژی کمتری استفاده می کند.

حلزون گوش یا گوش داخلی طیف سنج ساختار و عملکردی مشابه حلزون طبیعی در گوش انسان داشته و از مکانیک سیال، فیزیوالکتریک و سیگنالهای نرونی برای تبدیل امواج صوت به سیگنالهای الکتریکی و ارسال آنها به مغز استفاده می کند. این تراشه ها توانایی دریافت دامنه گسترده ای از فرکانسهای صوتی را دارند. به بیانی دیگر این تراشه در انسان می تواند محدوده فرکانسهای 100 هرتز تا 10 هزار هرتز را دریافت کند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، دانشمندان ام آی تی با استفاده از اصول ساختاری این تراشه ها موفق به تولید نوعی جدید از آنها شدند که قادر به دریافت و درک سیگنالهای صوتی در فرکانسهایی در محدوده میلیون هرتز خواهد بود. در این صورت با استفاده از چنین ابزاری می توان با بسیاری از ابزار الکترونیکی از جمله تلفنهای همراه، تلویزیون، رادیو و اینترنت ارتباط بی سیم برقرار کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64683s, 18q