دستگاه‌هاي برنزه كننده پوست سرطان‌زا هستند

۱۳۸۸/۰۳/۱۸ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 16158
دستگاه‌هاي برنزه كننده پوست سرطان‌زا هستند
مجتبي اميري در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت:‌ اشعه ماوراي بنفش خورشيد شامل 3 طيف A و B و C است و نوع C آن كه خطرناك‌ترين طيف است توسط لايه ازن جذب شده و به زمين نمي‌رسد لذا هر چه ميزان لايه ازن كمتر و نازك‌تر باشد ميزان اين اشعه كه به زمين مي‌رسد و در نتيجه خطرات ايجادشده توسط آن بيشتر خواهد بود.
اميري با بيان اينكه در پوست سلول‌هايي به نام ملانوسيت وجود دارند كه ماده رنگي پوست به نام ملانين را ايجاد مي‌كنند، افزود: اشعه ماوراي بنفش نوع A و B به زمين مي‌رسد كه اولي موجب تحريك توليد ملانين و برنزه و تيره‌شدن پوست و دومي با تأثير بر هسته سلول‌هاي پوست موجب سرطاني‌‍شدن آنها مي‌شود. مهمترين نقش ملانين محافظت پوست در مقابل اشعه ماوراي خورشيد است.
اين متخصص پوست و مو ادامه داد: پوست‌هاي تيره‌تر در مقابل سرطاني‌شدن مقاوم‌ترند و پوست‌هاي روشن مانند پوست اروپايي‌ها و افرادي كه به بيماري برس مبتلا هستند به علت پايين‌بودن ميزان ملانين به شدت در مقابل اشعه فرابنفش نوع B حساس بوده و مستعد سرطاني‌شدن هستند.
وي تصريح كرد: هر عاملي كه ميزان تماس سلول‌هاي پوست را با نور خورشيد بالا ببرد مانند مشاغل كارگري و كشاورزي و افرادي كه مدت‌هاي طولاني در كنار دريا حمام آفتاب مي‌گيرند ميزان اشعه فرابنفش خورشيد كه به پوست مي‌رسد را افزايش داده و علاوه بر ايجاد لكه‌هاي پوستي شانس ابتلا به سرطان پوست را بالا مي‌برد.
اميري اضافه كرد: دستگاه‌هاي برنزه‌كننده پوست عوارض نور خورشيد را با قدرت بيشتري به پوست وارد مي‌كنند و علاوه بر افزايش شانس ابتلا به سرطان پوست موجب پيري زودرس پوست و تشديد لكه‌هاي پوستي مي‌شود.
وي توصيه كرد: در تابستان به منظور محافظت پوست از اشعه فرابنفش ساده‌ترين و مهمترين روش استفاده از پوشش مناسب است و كلاه نيز 60درصد شدت نور خورشيد را مي‌گيرد.
اميري افزود: عينك‌هاي آفتابي نيز علاوه بر اينكه جلوي اثرات نور خورشيد بر قرنيه چشم را مي‌گيرد پوست دور چشم را نيز محافظت مي‌كنند اما بايد در نظر داشت استفاده از ضدآفتاب‌ها هر 3 تا 4 ساعت يكبار از ديگر راه‌هاي با اهميت محافظت از پوست است.
عضو انجمن متخصصان پوست و مو ايران خاطرنشان كرد: به طور طبيعي ويتامين‌هاي A و E و C خوراكي و همچنين ويتامين D به عنوان يك ضد آفتاب سيستميك مي‌توانند پوست را در مقابل اشعه UV محافظت كنند كه در نتيجه ميوه‌ها و سبزي‌هايي كه حاوي آنها باشند نيز اين خاصيت را دارند.
وي افزود: كرم‌هايي در بازار وجود دارد كه به طور موقت موجب برنزه‌شدن پوست مي‌‍شود و مي‌توان به جاي استفاده از دستگاه‌هاي برنزه‌كننده پوست از آنها استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29517s, 18q