آمار انتقال ويروس ايدز از طريق دندانپزشكي در ايران صفر است

۱۳۸۸/۰۳/۱۸ - ۱۱:۵۷ - کد خبر: 16159
آمار انتقال ويروس ايدز از طريق دندانپزشكي در ايران صفر است
محمد مهدي گويا در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: از سال 65 كه اولين مورد ابتلا به ويروس ايدز در كشور شناسايي شد تاكنون 19هزار و 435 فرد مبتلا به اين ويروس شناسايي شده است، همه اين افراد تحت خدمات درماني وزارت بهداشت قرار گرفته‌اند و عامل انتقال ويروس در آنها بررسي شده است اما حتي يك مورد انتقال از طريق دندانپزشكي نداشته‌ايم.
وي ادامه داد: راه‌هاي انتقال ويروس ايدز كاملاً مشخص است و اعلام شده است كه مهمترين ‌آنها انتقال از طريق رابطه جنسي غير ايمن، استفاده از سرنگ مشترك و دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده و انتقال از مادر آلوده به جنين است و دست دادن، بوسيدن، سرفه، ‌عطسه و حتي نيش پشه نيز موجب انتقال اين ويروس نمي‌شود.
وي ادامه داد: يكي از مواردي كه ممكن است موجب انتقال ويروس ايدز شود، پيوند اعضا به خصوص پيوند كليه است كه در ايران از فرد زنده به زنده نيز انجام مي‌شود، به همين علت بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت هر فرد گيرنده و دهنده حتماً از نظر ابتلا به اين ويروس آزمايش مي‌شوند.
وي درباره موضوع پرونده شكايت فردي كه به علت دريافت كليه از يك فرد ‌آلوده به ويروس ايدز به اين بيماري مبتلا شده و سال گذشته فوت كرده است،‌ گفت: حتماً آزمايش ويروس ايدز انجام شده است اما مسئله اين است كه دهنده كليه در يك اقدامي كه جرم تلقي مي‌شود، فرد ديگري را به جاي خود براي آزمايش ايدز فرستاده است، چنين كاري نه تنها غير اخلاقي است بلكه جرم است و حتماً پيگرد قضايي دارد.
وي افزود: با وجود اين، سيستم درماني كشور براي اينكه چنين مسائلي تكرار نشود، هوشيار شده است و با نظارت دقيق‌تر اجازه چنين تخلفاتي را كه با جان انسانها سر و كار دارد، نمي‌دهد.
بر اساس آخرين اعلام وزارت بهداشت كه در فروردين امسال اعلام شد از مجموع 19 هزار و 435 فرد شناسايي شده مبتلا به ويروس ايدز به ترتيب، تزريق با سرنگ و وسايل مشترك در مصرف‌كنندگان مواد (6/69 درصد)، رابطه جنسي (2/8 درصد)، دريافت خون و فرآورده‌هاي خوني (3/1درصد) و انتقال از مادر به كودك (6/0 درصد) بوده است. البته راه انتقال در 3/20درصد از اين گروه نامشخص مانده است.
وزارت بهداشت همچنين اعلام كرد از مجموع 19هزار و 435نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS (افرادي كه ويروس اين بيماري وارد بدنشان شده) 3 هزار و236 نفر تاكنون فوت كرده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.15519s, 18q