تماس با آفت كش خطر بروز پاركينسون را تشديد مي‌كند

۱۳۸۸/۰۳/۱۸ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 16160
تماس با آفت كش خطر بروز پاركينسون را تشديد مي‌كند
‌عامل بروز بيماري پاركينسون كه بعد از آلزايمر دومين بيماري‌ مهم مربوط به تخريب سيستم عصبي به شمار مي‌آيد، هنوز ناشناخته است اما محققان معتقدند كه در بيشتر موارد تركيبي از فاكتورهاي خطرزاي محيطي و همچنين عوامل ژنتيكي در افزايش خطر ابتلا به اين بيماري دخيل هستند.

در بررسي‌هاي اخير كه در قالب مطالعات آزمايشگاهي و روي موشها انجام شده پژوهشگران دريافتند كه با تزريق نوعي از آفت‌ كش‌ها خطر ابتلا به پاركينسون در اين جانور افزايش پيدا مي‌كند و در عين حال چندين مطالعه همه گيرشناسي نيز نشان داده است كه بين مصرف آفت كش‌ها و بروز پاركينسون در انسان ارتباط مستقيم وجود دارد. البته تا اين لحظه مشخص نشده كه كدام نوع از آفت كش‌ها و در مدت زماني تماس با آنها مي‌تواند اين خطر را در پي داشته باشد.

محققان در يك پژوهش اپيدميولوژي جديد گروهي از كشاورزان فرانسوي را مورد مطالعه قرار داده و دريافتند: اين افراد به دليل نوع شغلشان و تماس مداوم با آفت كش‌ها بيشتر در معرض ابتلا به پاركينسون هستند.

محققان مي‌گويند: خطر بروز پاركينسون در افرادي كه به دليل ضرورت شغلي با اين مواد سر و كار دارند دو برابر بيشتر از ديگر افراد است. اين يافته تئوري تاثير فاكتورهاي محيطي در بروز بيماري مزبور را تاييد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65038s, 18q