تاثير مخرب سيگار روي افراد مختلف متفاوت است

۱۳۸۸/۰۳/۱۸ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 16162
تاثير مخرب سيگار روي افراد مختلف متفاوت است
بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت؛ اين بيماري چهارمين قاتل اصلي مردم سراسر جهان است. با وجود خطر قابل توجه از جانب اين بيماري هنوز مكانيسم‌هايي كه مسوول بروز اين بيماري در افراد سيگاري و نحوه تاثير سيگار روي افراد مختلف در ابتلا به اين بيماري است به خوبي شناخته نشده‌اند.

دكتر مانوئل كوزيو از مركز بهداشتي دانشگاه مك گيل با همكاري گروهي از دانشمندان ايتاليايي و اسپانيايي با انتشار مقاله‌اي در اين رابطه در مجله پزشكي نيوانگلند خاطرنشان كردند كه يك مكانيسم ايمني خودكار در تركيب با پيش زمينه‌هاي ژنتيكي افراد در بروز بيماري انسداد مزمن ريوي نقش دارند و اين پيش زمينه‌هاي ژنتيكي توجيه مي‌كند كه چرا در برخي از افراد سيگاري نحوه ابتلا و پيشرفت بيماري با افراد ديگر متفاوت است.

پژوهشگران هم چنين مي‌گويند: در حالي كه استعمال فاكتور خطرزاي اصلي در بروز بيماري انسداد مزمن ريوي در كشورهاي غربي محسوب مي شود، در مقابل آلاينده‌هاي ناشي از احتراق سوخت‌هاي مربوط به پخت و پز و يا وسايل گرمازا در كشورهاي در حال توسعه عامل اصلي بروز اين بيماري در زنان است.

دكتر كوزيو هشدار داد: سيگار مي‌تواند نقش مهمي در بروز بيماريهاي سيستم ايمني خودكار از قبيل انسداد مزمن ريوي و ساير بيماريها از جمله آرتريت روماتوئيد ايجاد كند؛ چرا كه سيگار فاكتورهاي پيش زمينه‌اي ژنتيكي براي بروز اين قبيل بيماري‌ها را شدت مي‌دهد.

دكتر كوزيو تاكيد مي‌كند كه اين بيماري در تمام افراد به طور مشابه بروز نمي‌كند و بلكه اين امر به تعادل فردي بين واكنش سيستم ايمني و كنترل سيستم ايمني بدن افراد بستگي دارد به طوري كه در برخي ممكن است به طور كامل روي سيستم ايمني خودكار تاثير گذاشته و باعث تخريب ريه‌ها شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3107s, 18q