محققان از DNA به عنوان قالبي براي توليد نانولوله‌ها بهره مي گيرند

۱۳۸۸/۰۳/۲۷ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 16185
محققان از DNA به عنوان قالبي براي توليد نانولوله‌ها بهره مي گيرند
گروهي از پژوهشگران به مديريت پروفسور هانادي اسليمن و با همکاري پروفسور گونزالو کوزا از دانشکده شيمي دانشگاه مک‌گيل توانستند با استفاده هوشمندانه از "DNA" و مولکول‌هاي غير"DNA" نانولوله‌هايي با شکل، انعطاف‌پذيري و تخلخل قابل کنترل بسازند.

نانولوله‌ها ساختارهاي بسيار کوچکي با قطر 6 تا 7 نانومتر هستند. يکي از ويژگي‌هاي بسيار جالب اين مواد طول بسيار زياد آنهاست که تا 20 هزار نانومتر مي‌رسد. اين ساختارها با وجود کوچک بودن قابليت بسيار بالايي در حل مسائل کليدي پيش روي محققان فناوري نانو دارند. از جمله اين قابليت‌ها مي‌توان به طراحي حامل‌هاي رسانش دارو، توليد نانوسيم‌هاي الکترونيکي و قطعات کاشتني پزشکي، و فراهم کردن چارچوبي براي تبديل انرژي خورشيدي اشاره کرد.

اسليمن مي‌گويد: «به نظر مي‌رسد روش توليدي ما کاملاً به‌جاست. در حال حاضر مشغول بررسي کاربردهاي بالقوه اين مواد در دارورساني هستيم. صحبت کردن با اطمينان در اين مورد هنوز زود است، اما ارزش بررسي را دارد».

گفتني است "DNA" يک چارچوب فوق‌العاده براي توليد نانولوله‌هامي باشد.

"DNA" با داشتن چهار حرف الفباي ساده A، T، C و g مي‌تواند تشکيل آرايه شگفت‌انگيزي از پروتئين‌ها را که در کنار هم زندگي را شکل مي‌دهند، هدايت کند. حال دقيقاً همين اطلاعات شيميايي ذخيره شده در "DNA" است که در فناوري نانو مورد استفاده قرار گرفته است.

در اين مورد، رشته‌هاي "DNA" به نحوي برنامه‌ريزي شدند که به شکل ساختارهاي يک، دو، و سه‌بعدي پيچيده درآيند. گروه اسليمن با وارد کردن مولکول‌هاي سنتزي به اين رشته‌هاي "DNA"، ويژگي‌هاي عملکردي و ساختاري بيشتري را درون اين نيروهاي فعال طبيعت وارد نمودند. آنها با استفاده از اين روش اولين نانولوله "DNA" با شکل کنترل شده را توليد کردند. با بهره‌گيري از اين تکنيک، لوله‌هاي مثلثي و مربعي‌شکل شگفت‌انگيزي توليد شدند.

اين نانولوله‌ها قابليت بسيار بالايي، به عنوان مثال در توليد نانوسيم‌هاي فلزي باشکل‌هاي مختلف دارند. لوله "DNA" مي‌تواند به عنوان يک قالب براي رشد فلزات عمل کرده و سيم‌هاي بسيار باريکي توليد نمايد که مي‌توانند کاربردهاي مختلفي داشته باشند.

اين گروه تحقيقاتي همچنين نشان دادند که چگونه مي‌توان اين نانولوله‌ها را به شکل تک‌رشته‌هاي «باز» يا جفت‌رشته‌هاي «بسته» توليد کرد. اين شکل‌ها مخصوصاً براي کپسوله کردن و رها نمودن انتخابي داروها نزديک سلول‌هاي ناسالم کارايي دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.08812s, 18q