عضو تيم پيوند ريه بيمارستان مسيح دانشوري: بيمارستان با مشکلات مالي بسياري درخصوص پيوند مواجه است

۱۳۸۸/۰۳/۲۷ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 16187
عضو تيم پيوند ريه بيمارستان مسيح دانشوري: بيمارستان با مشکلات مالي بسياري درخصوص پيوند مواجه است
دکتر کتايون نجفي زاده در گفت و گو با ايسنا با بيان اينکه اين بيمارستان به ميزان بسيار زيادي توان و ظرفيت پزشکي افزايش تعداد پيوند ريه را دارد گفت: اگرچه بيمارستان به شدت با مشکلات مالي درخصوص پيوند مواجه است، اما اکثراً خود زير بار مالي پيوند مي رود و علت تفاوت آمار ما با آمار جهاني، کمبود دهنده است.

رئيس واحد فراهم اوري اعضاي پيوندي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، در خصوص مشکل مالي بيمارستان براي انجام پيوند گفت: طبق برآورد ما هر پيوند حدود ‌٣٣ ميليون تومان هزينه دارد که کمتر از نيمي از آن را وزارتخانه پرداخت مي نمايد و اين در حالي است که بيماران پيوندي نيز معمولاً توان پرداخت مابقي هزينه را ندارند .

وي ادامه داد: معمولاً بيماري که به مرحله پيوند مي رسد مدت ها در شرايط غير فعال ،بر سر کار نبودن و درآمد نداشتن به سر برده است و يا اينکه بيماري شديدي داشته و مکرراً مجبور به تهيه دارو اکسيژن بوده است و لذا توان مالي او کاهش پيدا کرده است.

دکتر نجفي زاده، در ادامه با اين نتيجه گيري که معمولاً پرداخت هزينه پيوند ريه براي بيمار بسيار مشکل است، گفت: بيمارستان معمولاً هزينه را براي بيماران به صفر مي رساند اما خود به شدت به مشکلات مالي مواجه است.

وي افزود: سالانه ‌١٨٠ نفر در ليست انتظار پيوند ريه بيمارستان مسيح دانشوري هستند که به طور ميانگين هر سال ‌٦ نفر از آنها پيوند دريافت مي کنند در حاليکه آمار جهاني پيوند براي اين تعداد از بيماران ‌٤٥ نفر است.

اين فوق تخصص ريه، علت کم بودن تعداد پيوند ريه در دنيا را نيز کمبود دهنده عنوان کرد و توضيح داد:از هر ‌١٠ تا ‌٢٠ دهنده ،تنها ريه يک نفراز آنها قابل پيوند است چرا که ريه اولين عضوي است که از بين مي رود.

وي افزود: به همين دليل تعداد پيوند ريه از تمام پيوند ها کمتر است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14014s, 18q