دستورالعمل «شبکه فراهم‌آوري اعضا» تهيه شد

۱۳۸۸/۰۳/۲۷ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 16189
 دستورالعمل «شبکه فراهم‌آوري اعضا» تهيه شد
دکتر سيد علي ملک حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در اين دستورالعمل به اموري همچون حمل و نقل، بودجه آموزش هماهنگ‌کننده‌ها، مستقل بودن شغل هماهنگ‌کننده‌ها و چند پيشه نبودن شاغلين در اين زمينه به طور مفصل پرداخت شده است.

وي با طرح اين سئوال که چند درصد از پيوندهاي کليه در ايران از افراد زنده و چند درصد از افراد مرگ مغزي انجام مي شود، گفت : در بسياري از مراکز حدود 85 درصد پيوندهاي کليه از افراد زنده غير فاميل انجام مي‌شود . اين در حالي است که پيوند از افراد زنده غير فاميل از نظر اخلاقي نادرست است.

رييس بخش پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشکي شيراز در ادامه وضعيت شبکه پيوند عضو، در ايران را بسيار نامنظم دانست و با بيان اينكه آنها خود داراي شبکه‌اي تحت عنوان "شبکه جنوب" در جنوب کشور هستند و در تهران گروهي به سرپرستي رئيس واحد فراهم آوري اعضاي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي بسيار فعال هستند و گروه نسبتا خوبي در مشهد و شيراز وجود دارند و اندکي نيز اصفهان در اين زمينه کار مي کند، گفت: در ساير نقاط معمولا با مساله مرگ مغزي به صورت فعال برخورد نمي شود.

عضو انجمن پيوند اعضاي ايران با بيان اينکه راه‌اندازي شبکه سراسري فراهم‌آوري اعضا کار آساني است که در دنيا جا افتاده است، گفت: متاسفانه به اين مقوله توجه نمي کنيم و هميشه هنگام صحبت از پيوند اعضا، اين مطلب عنوان مي شود که ايران مقام اول پيوند کليه را دارد.

وي با اشاره به پراكنده بودن فعاليت‌ها در عرصه فراهم آوري اعضا در کشور، گفت: ما نياز به يک شبکه سراسري با مديريت مرکزي داريم.

دکتر ملک حسيني ادامه داد: اين دستورالعمل پس از تکميل توسط انجمن پيوند اعضا و 5 نفر از ديگر مراکز به وزير بهداشت ارايه خواهد شد.

وي با بيان اينکه راه اندازي شبکه مذکور نياز به امکاناتي چون امکانات مالي و آموزشي دارد ؛ گفت : بايد سعي کنيم که انشاالله در دو ، سه سال آينده به طور حتم اين شبکه را راه اندازي نماييم.

رييس بخش پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشکي شيراز ادامه داد: بايد مانند ديگر کشورهاي دنيا تمام بيماران نيازمند پيوند از قبيل پيوند کليه، کبد و لوزالمعده به صورت کامپيوتري ليست و اولويت بندي شوند و در تمام مناطق ايران هماهنگ کننده‌هاي پيوند وجود داشته باشند که بتوانند از طريق يک شبکه مرکزي با يکديگر در ارتباط باشند و در مدت کوتاهي فرد مرگ مغزي داوطلب اهداي عضو را پوشش داده و اعضاي فراهم آوري شده را براساس نياز ، به مناطق مختلف منتقل نمايند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76273s, 18q