بيش از 18 درصد بارداري‌ها در كشور ناخواسته است

۱۳۸۸/۰۳/۲۷ - ۱۵:۳۱ - کد خبر: 16190
بيش از 18 درصد بارداري‌ها در كشور ناخواسته است
دكتر محمد اسلامي در كارگاه مشاوره تنظيم خانواده كه در اهواز برگزار شد، اظهار كرد: كاهش بارداري‌هاي پرخطر و ناخواسته همزمان با استفاده از روش‌هاي پيشگيرانه و افزايش ميزان تداوم استفاده از اين روش‌ها از مهمترين وظايف مسئولان و پزشكان شاغل در حوزه تنظيم خانواده است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر ميزان پوشش استفاده از روش‌هاي مدرن پيشگيري از بارداري در كشور 59 درصد است، به بارداري‌هاي ناخواسته اشاره كرد و گفت: 6/18 درصد بارداري‌ها در كشور ناخواسته است، در حالي كه بايد ميزان وقوع بارداري‌هاي ناخواسته در كشور به صفر برسد، زيرا در يك جامعه سالم از نظر جسمي و رواني، افراد تصميم‌گيرنده اصلي براي بچه‌دار شدن و حاملگي هستند و روش‌هاي پيشگيري از بارداري بايد كاملا موفقيت‌آميز باشد.

وي با اشاره به كيفيت نامرغوب برخي وسايل پيشگيرانه و قرص‌هاي ضدبارداري گفت: در بعضي موارد كيفيت وسايل و داروهاي پيگيري از بارداري منجر به ناموفق بودن آن روش مي‌شود كيفيت توليد دارو و وسايل پزشكي در كشور بايد ارتقا يابد.

اسلامي درباره رضايت همسر در انجام اعمال جراحي پيشگيري از بارداري افزود: طبق قانون نيازي به رضايت همسر براي انجام اعمال جراحي پيشگيرانه نيست ولي در صورت انجام مشاوره مشترك و جلب رضايت همسر، از وقوع اختلاف و مشكلات خانوادگي پيشگيري مي‌شود.

رئيس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت اظهار داشت: بي‌توجهي به زندگي جنسي افراد جامعه و وقوع بارداري‌هاي ناخواسته‌ عامل بيش از 20 درصد طلاق‌ها در جامعه است.

وي اضافه كرد: افراد يك جامعه بايد قادر باشند درباره زمان بارداري تصميم گيرند، به روش‌هاي پيشگيري از بارداري ايمني و موثر دسترسي داشته باشند و از خدمات بهداشتي مناسب براي پيشگيري از بارداري برخوردار باشند.

اسلامي بيان كرد: تغذيه سالم، سلامت كودكان، سلامت نوجوانان و جوانان، كنترل ايدز در جامعه، سلامت جنسي مردان و زنان، زايمان ايمني، تنظيم خانواده و پيشگيري از بارداري، تغذيه كودك با شير مادر ، مشاركت مردان در سلامت باروري و توجه به بهداشت پناهندگاني از مهمترين اجزاي سلامت باروري در كشور است.

وي خاطرنشان كرد: ارتقاي ايمني و اثر بخشي روش‌هاي پيشگيري از بارداري، گسترش طيف روش‌هاي پيشگيري از بارداري براي زنان و مردان و بهبود كيفيت ارائه خدمات تنظيم خانواده از مهمترين اهداف تنظيم خانواده سازمان بهداشت جهاني WHO است.

رئيس اداره تنظيم خانواده و جمعيت وزارت بهداشت گفت: مشاركت مردان در تامين سلامت مادران نيز از جمله مهمترين اهداف صندوق جمعيت سازمان‌ جهاني بهداشت است و براي افزايش مشاركت مردان در تامين سلامت زنان لازم است روش‌هاي پيشگيري از بارداري مردانه افزايش يابد.

اسلامي افزود: سقط غير قانوني جنين از عوارض بارداري‌هاي ناخواسته است و هر ساله 19 ميليون زن در جهان، 5/18 ميليون زن در كشورهاي در حال توسعه و بيش از 10 ميليون زن در آسيا سقط غير ايمني جنين را تجربه مي‌كنند.

وي تصريح كرد: سالانه 68 هزار زن در هر كشور در حال توسعه از عوارض سقط غير ايمني جنين جان خود را از دست مي‌دهند. بر اساس آمار غير رسمي اين تعداد در ايران حدود 80 هزار زن در سال است.

اسلامي گفت: در حال حاضر سالانه 300 مورد مرگ و مير مادر در كشور اتفاق مي‌افتد كه اگر ميزان بارداري‌هاي ناخواسته كاهش يابد حداقل 100 مورد از اين مرگ و ميرها نيز كاهش خواهد يافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.53859s, 19q