گزارش سه مورد وباي وارداتي در كشور از ابتداي سال تاكنون

۱۳۸۸/۰۴/۰۷ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 16208
گزارش سه مورد وباي وارداتي در كشور از ابتداي سال تاكنون

دكتر محمد مهدي گويا در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به افزايش مسافرت‌ها در فصول گرم سال و اهميت رعايت بهداشت آب اظهار كرد: خانواده‌ها بايد حين سفر از سالم بودن آب آشاميدني خود اطمينان حاصل كنند و از نوشيدن آب‌هاي چشمه و رودخانه با وجود ظاهري شفاف و تميز خودداري شود.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، مراقبت از كودكان حين سفر در خصوص شستن دست‌ها پس از اجابت مزاج و پيش از صرف غذا را الزامي برشمرد و افزود: براي پيشگيري از مصرف غذاهاي آلوده نيز بايد محصولات خوراكي و آشاميدني از اماكن و مراكز معتبر خريداري و از خريد از دستفروشان دوره‌گرد خودداري شود.

وي، شست وشوي مناسب ميوه و سبزيجات را در جلوگيري از ابتلا به وبا حايز اهميت دانست و يادآور شد: سبزيجات خام نظير سبزي خوردن و كاهو بايد پس از طي مراحل سالم سازي، شامل شست وشو، انگل زدايي و ضد عفوني به مصرف برسد.

گفتني است، وبا يك بيماري واگيردار عفوني است كه عامل بيماري‌زاي آن به مدت طولاني در آب زنده مي‌ماند. راه انتقال وبا از طريق آب و مواد غذايي آلوده به مدفوع فرد مبتلاست؛ از اين رو مصرف يخ‌هاي آلوده هم امكان انتقال ميكروب بيماري‌هاي روده‌اي و اسهالي را شدت مي‌بخشد. اسهال حاد آبكي بدون درد و خون از نشانه‌هاي بارز بيماري روده‌اي وباست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42683s, 19q