مصرف ويتامين A در سالمندان سطح ايمني بدن را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۸/۰۴/۰۸ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 16217
مصرف ويتامين A در سالمندان سطح ايمني بدن را افزايش مي‌دهد
مينا طباطبايي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: با افزايش سن ميزان برخي ويتامين‌ها در بدن كاهش پيدا مي‌كند كه به علت كاهش مصرف غذا و كاهش قدرت جذب ويتامين‌ها از مواد غذايي مصرفي است.
وي گفت: ويتامين A براي بينايي، رشد و نگهداري بافت‌هاي مخاطي و فعاليت سيستم ايمني بدن ضروري است و منابع غذايي غني اين ويتامين سبزي‌هاي زرد و نارنجي مانند هويج، ميوه‌هاي زرد و نارنجي مانند انبه، هلو و سبزي‌هاي برگ سبز تيره مانند اسفناج است و اگر چه ويتامين A در دوران سالمندي به خوبي توسط دستگاه گوارش و كبد جذب و ذخيره مي‌شود، اما استفاده از آن در بدن به كندي صورت مي‌گيرد.
اين متخصص تغذيه افزود: با افزايش سن، ميزان ويتامين D در بدن سالمندان كاهش مي‌يابد و دريافت ويتامين D كم مي‌شود. ساخت اين ويتامين در پوست سالمندان كمتر مي‌شود و افراد سالمند بيشتر از افراد جوان با خطر كمبود ويتامين D مواجه هستند.
طباطبايي اضافه كرد: منابع غني ويتامين D زرده تخم مرغ، جگر و روغن كبد ماهي است و در زمان سالمندي ظرفيت ساختن ويتامين D و توانايي كليه براي تبديل اين ويتامين به شكل فعال آن كاهش مي‌يابد. مهمترين راه تأمين اين ويتامين استفاده از نور مستقيم آفتاب و نه از پشت شيشه است. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در نواحي دست‌ها، بازوها و صورت به مدت 5 تا 15دقيقه در روز حداقل 2 تا 3 بار در هفته سبب توليد كافي ويتامين D در پوست مي‌شود.
اين متخصص تغذيه اضافه كرد: سوخت و ساز ويتامين B6 در بدن با بالا رفتن سن به علت افزايش نياز تغيير مي‌كند و جذب آن كاهش مي‌يابد و
مصرف ناكافي گوشت و حساس بودن اين ويتامين در برابر حرارت و از بين رفتن آن و عدم مصرف مواد غذايي تازه از علل شايع كمبود اين ويتامين در سالمندان است.
وي افزود: فاكتور داخلي در شيره معده براي جذب ويتامين B12 ضروري است. كمبود فاكتور داخلي مي‌تواند باعث بروز كمبود اين ويتامين در بدن شود و كاهش جذب آن بر اثر عوامل مختلفي مانند برداشتن معده يا بخشي از آن طي عمل جراحي، فقدان اسيدكلريدريك معده، التهاب مزمن معده و كاهش ترشحات معده، ايجاد مي‌شود.
طباطبايي اضافه كرد: بيماراني كه ورم مزمن معده دارند مستعد كمبود اين ويتامين هستند و مصرف ناكافي انواع گوشت در سالمندان به دليل محدوديت درآمد يا مشكلات دنداني ممكن است باعث كاهش دريافت اين ويتامين شود.
منابع عمده اين ويتامين گوشت قرمز، ماهي، تخم مرغ و لبنيات است و براي پيشگيري از عوارض ناشي از كمبود اين ويتامين در سالمندان بر دريافت مقادير كافي آن تأكيد مي‌شود، در صورت مصرف ناكافي مواد غذايي حاوي ويتامين‌هاي گروه B مصرف آنها به صورت مكمل غذايي انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.16452s, 20q