ارائه رايگان داروي آنفلوانزاي خوكي درمراكز درماني به مبتلايان

۱۳۸۸/۰۴/۰۸ - ۱۳:۱۶ - کد خبر: 16223
ارائه رايگان داروي آنفلوانزاي خوكي درمراكز درماني به مبتلايان

در حال حاضر داروي مورد نياز آنفلوانزاي A/H1N1 به ميزان كافي در مراكز بهداشتي درماني فراهم بوده و به صورت رايگان در اختيار مبتلايان قرار مي‌گيرد.

دكتر مسعود مرداني، متخصص بيماري‌هاي عفوني، در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام ورود آنفلوانزاي A/H1N1 به 99 كشور دنيا و 52 هزار و 160 مورد ثابت شده اين بيماري، در عين حال از مرگ 231 نفر بر اثر ابتلا به اين نوع آنفلوانزا خبر داد و بر رعايت بهداشت فردي بويژه شستشوي مكرر دست‌ها به منظور قطع زنجيره انتقال اين بيماري تاكيد كرد.

وي با بيان اين كه تا دوم تير ماه سال جاري (22 ژوئن 2009) مجموعا 52 هزار و 160 مورد ثابت شده آنفلوانزاي A/H1N1 از 99 كشور دنيا به سازمان بهداشت جهاني گزارش شده، گفت: از اين تعداد ابتلا، 231 مورد منجر به فوت شده است.

به گفته اين عضو كميته كشوري آنفلوانزا، آمريكا با 26 هزار و 449 مورد ابتلا و مكزيك با 7 هزار و 624 مورد در رده‌هاي اول و دوم ابتلا به آنفلوانزاي A/H1N1 قرار دارند. در كانادا و انگلستان نيز به ترتيب 5 هزار و 710 مورد و 2 هزار و 506 مورد ابتلا به اين نوع آنفلوانزا گزارش شده است. ژاپن و تايلند به ترتيب با 850 و 589 مورد در صدر كشورهاي آسيايي مبتلا به اين نوع آنفلوانزا قرار دارند.

وي با اشاره به يك مورد ثابت شده آنفلوانزاي خوكي در ايران توسط مسافر 16 ساله ايراني‌الاصل از آمريكا، گفت: از آنجا كه اين نوع آنفلوانزا وارد فاز 6 پاندمي شده، بي‌ترديد اين مورد ايراني، آخرين مورد نخواهد بود. بنابراين حفظ رعايت بهداشت فردي به منظور جلوگيري از انتقال اين بيماري بسيار لازم است.

دكتر مرداني، تب، لرز، سردرد، بدن درد، سرفه، گلودرد، آبريزش بيني و در 25 تا 40 درصد موارد اسهال و استفراغ را از جمله علايم آنفلوانزاي A/H1N1 عنوان كرد و گفت: در صورت مشاهده علايم شبيه آنفلوانزا يا سرماخوردگي لازم است حداقل به مدت 5 روز استراحت كرده و از حضور در مكان‌هاي عمومي و اجتماع جدا پرهيز شود.

وي شستشوي مكرر دست‌ها را به مبتلايان به اين آنفلوانزا و خانواده‌ آنها توصيه كرد و گفت: ثابت شده كه شستشوي مكرر دست‌ها باعث قطع زنجيره انتقال عفونت‌هاي تنفسي از يك فرد به فرد ديگر است. در اين زمينه مي‌توان از محلول‌هاي حاوي الكل براي ضدعفوني كردن دست‌ها استفاده كرد اما بايد در نظر داشت كه هيچ عاملي جايگزين آب و صابون نمي‌شود.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني ادامه داد: افرادي كه با علايم سرماخوردگي مواجه هستند لازم است هنگام عطسه و سرفه از دستمال يك بار مصرف استفاده كنند و پس از مصرف، دستمال‌ها را به سطل زباله بياندازند و از قرار دادن دستمال‌ها روي سطوح خودداري كنند. همچنين بوسيدن و دست دادن به مسافران تابستاني توصيه نمي‌شود. لازم است در صورتي كه مسافران با علايم شبيه آنفلوانزا روبرو شدند، سفر خود را 5 روز به تعويق بياندازند و يا اگر حين سفر با اين علايم روبرو شدند سريع به پزشك مراجعه كنند.

دكتر مرداني، بيشترين راه انتقال آنفلوانزاي A/H1N1 را از طريق قطرات عفوني ترشحات دستگاه تنفسي فوقاني و دست آلوده به اين قطرات عنوان كرد و گفت: رعايت فاصله حداقل يك متري و حداكثر يك متر و 80 سانتي از فرد مبتلا به اين نوع آنفلوانزا، نمي‌تواند براي ديگري خطرساز باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.16392s, 19q