راه‌اندازي بانك خون بندناف ملي موازي كاري با «رويان» نيست

۱۳۸۸/۰۴/۰۹ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 16224
راه‌اندازي بانك خون بندناف ملي موازي كاري با «رويان» نيست

دكتر ابوالقاسمي با اشاره به راه اندازي بانك خون بند ناف دولتي در سازمان انتقال خون تا نيمه دوم سال جاري، اين اقدام سازمان انتقال خون را موازي كاري با موسسه رويان ندانست و گفت: جمع‌آوري خون بند ناف در موسسه رويان به شكل خصوصي آغاز شد و رويان اعلام كرد كه هر كسي تمايل دارد خون بند ناف خود را براي آينده خود ذخيره كند مي‌تواند با پرداخت مبلغي اين امر را انجام دهد. اين در حالي است كه سازمان انتقال خون در نظر دارد بانك خون بند ناف ملي را ايجاد كند و براي آن شناسنامه در نظر بگيرد.

وي  در گفت‌وگو با ايسنا ادامه داد: در مجموع سازمان انتقال خون در نظر دارد بانك خون بند نافي ايجاد كند كه براي همه افراد جامعه قابل استفاده باشد. اين امر نياز به شناسنامه دار كردن خون‌ها دارد؛ كاري كه اكنون در موسسه رويان انجام نمي‌شود. در مجموع اين اقدام سازمان انتقال خون موازي كاري با موسسه رويان نيست و البته در كشورهاي مختلف دنيا بعضا چند مكان مختلف مسئول اين امر هستند.

ابوالقاسمي، سازمان انتقال خون را در زمينه اهداي خون و مشتقات خوني سازماني منحصر به فرد عنوان كرد و افزود: بنابراين از آنجا كه سلول‌هاي خوني بند ناف هم از مشتقات خوني هستند، بهتر بود سازمان انتقال خون مسئول اين امر باشد. بر اين اساس بايد بودجه‌اي در دولت براي آن تعريف مي‌شد. بنابراين پيشنهاد ما اين است كه در ايران سرمايه اين امر در اختيار سازمان انتقال خون قرار گيرد؛ چرا كه بسياري از زير ساخت‌هاي آن در سازمان فراهم است. در زمينه بانك خون بند ناف بايد گفت شايد سازمان زودتر از اينها (حدود 10 سال پيش) بايد به اين امر وارد مي‌شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33013s, 19q