يک سوم جمعيت جهان به ميکروب سل آلوده‌اند

۱۳۸۸/۰۴/۱۱ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 16237
يک سوم جمعيت جهان به ميکروب سل آلوده‌اند
سبحان بهرامي در سمينار آموزشي سل و ايدز که در ساري برگزار شد، ميزان بروز سالانه ايدز در جهان را 10 ميليون نفر و ميزان شيوع آن را 20 ميليون نفر عنوان کرد و افزود: اين بيماري موجب مرگ 200 هزار کودک در سال مي‌شود.

وي اظهار کرد: بر اساس اهداف توسعه هزاره برنامه جهاني مبارزه با سل تا سال 2015 بايد به کاهش و توقف رشد بروز، شيوع و مرگ ناشي از آن و در سال 2050 به مرحله حذف سل دست پيدا کنيم.

بهرامي همچنين با اشاره به وضعيت ايدز در کشور تعداد موارد شناخته شده ايدز را 19 هزار و 435 نفر ذکر کرد و گفت: آموزش، مشاوره، مراقبت و حمايت از بيماران مبتلا از سياست‌هاي پيشگيرانه است.

به گزارش ايسنا، محمد رضا پارسايي استاد دانشگاه علوم پزشکي مازندران نيز با اشاره به اينکه در استان مازندران 107 مورد سل ريوي خلط مثبت داريم، ادامه داد: عدم مراجعه يا تأخير مراجعه بيمار، ضعف در تشخيص باليني، ضعف نظام گزارش دهي و بيماريابي فعال و ضعف در تشخيص پاراکلينيکي از عوامل پايين بودن شناسايي بيماران مشمول است در حالي که شاخص شناسايي بيماران بايد 70 درصد و درمان بيماران 85 درصد باشد تا به مرحله کنترل و يا حذف اين بيماري دست پيدا کنيم.

فرهنگ بابا محمودي، متخصص بيماري‌هاي عفوني نيز به سرعت گسترش و شيوع بيماري سل اشاره کرد و گفت: شايع‌ترين علت مرگ‌هاي ناشي از بيماري‌هاي عفوني تاکنون بيماري سل بوده در حالي که اين بيماري قابل پيشگيري و درمان است.

وي، شناسايي و درمان صحيح را به عنوان مهمترين رکن عدم گسترش بيماري سل مورد تأکيد قرار داد و افزود: سرفه، خلط، خلط خوني و کاهش وزن بدن از علائم اين بيماري است و سالانه دو ميليون مرگ ناشي از آن در دنيا به وقوع مي پيوندد که 98 درصد آن در کشورهاي فقير است.

سمينار آموزشي سل و ايدز به مدت دو روز با حضور پزشکان و پيراپزشکان در مجتمع دانشگاهي پيامبراعظم (ص) دانشگاه علوم پزشکي مازندران ادامه دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.64858s, 18q