پيشگيري ازبيماري‌هاي غيرواگير،مبارزه بامصرف دخانيات واصلاح الگوي تغذيه اولويت‌هاي دولت دهم درحوزه سلامت

۱۳۸۸/۰۴/۱۱ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 16244
پيشگيري ازبيماري‌هاي غيرواگير،مبارزه بامصرف دخانيات واصلاح الگوي تغذيه اولويت‌هاي دولت دهم درحوزه سلامت
سيامك مره صدق، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با ايسنا، در بيان اولويت‌هاي دولت دهم در حوزه سلامت، با تاكيد بر توجه به بحث پيشگيري و برنامه‌ بهداشتي در حوزه سلامت، گفت: به عبارتي، طب عمومي و طب اجتماعي بايد بر طب درمان اولويت داشته باشد، به تعبير بهتر پيشگيري بايد بر درمان اولويت داشته باشد، زيرا بازده بيشتري دارد. بنابراين در زمينه تمامي بيماري‌ها اعم از واگير و غيرواگير بايد به سمت ارتقاي سطح سلامت و كاهش ميزان ابتلاي بيماري‌ها حركت كنيم.

وي در اين راستا ارتقاي سطح بهداشتي جامعه، توسعه شبكه‌هاي بهداشتي، پيگيري دقيق و مدون طرح پزشك خانواده با تكيه بر رويكرد سلامت محور بودن نقش پزشكان خانواده،‌ تكيه بر بعد پيشگيري در زمينه بيماريهاي غيرواگير، ‌اصلاح رژيم غذايي و مبارزه كامل با دخانيات را برخي از اولويت‌هاي وزارت بهداشت بيان كرد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاكيد بر لزوم اصلاح الگو و فرهنگ تغذيه و سبد غذايي خانواده در جهت سلامت جامعه، گفت: تغيير و رويكرد اساسي در تعقيب الگوي مصرف به سمت استفاده از غذاهاي سالم و طبيعي سبب كاهش شيوع بيماري‌هاي گوارشي و سرطان‌هاي دستگاه گوارش مي‌شود، بنابراين بايد به سمت سيستم‌هاي طبيعي و غيرمصنوعي در مسائل تغذيه حركت كنيم. عدم صدور مجوز براي فعاليت رستوران‌هاي غذاي آماده و فست‌فودها كه به جاي غذا، يكسري سموم وارد سبد تغذيه مردم مي‌كنند و در نهايت تعقيب تغذيه خانواده، بايد جزو اولويت‌هاي دولت دهم و وزارت بهداشت قرار گيرد.

نماينده كليميان همچنين با تاكيد بر اصلاح و بازنگري در سيستم آموزش پزشكي كشور، گفت: اين بازنگري به نحوي باشد كه براساس آن پزشكان و كادر درماني بياموزند به جاي تكيه بر سيستم‌هاي پاراكلينيكي براي تشخيص بيماري‌ها، يافته‌هاي كلينيكي را اولويت قرار دهند به عبارت ديگر به جاي تكيه بر سيستم‌هاي پاراكلينيكي كه باعث افزايش هزينه بري مي‌شود بايد طب باليني و غربالگري و تشخيص زودرس بيماري‌ها مورد توجه قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12417s, 18q