تاکید وزیر بهداشت بر ضرورت فرهنگ سازی اهداء عضو

۱۳۸۸/۰۴/۱۳ - ۱۰:۲۳ - کد خبر: 16250
تاکید وزیر بهداشت بر ضرورت فرهنگ سازی اهداء عضو

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، دكتر كامران باقري لنكراني در همايش نفس، با بيان اين كه پيوند در ايران از تاريخچه نسبتا طولاني برخوردار است، نخستين پيوند نسج در ايران را مربوط به سال 1314 (پيوند قرنيه) دانست و گفت: همچنين انجام نخستين پيوند كليه در سال 1347، دومين پيوند نسج در ايران بود و پس از آن سابقه نخستين پيوندها در كشور به دوران پس از انقلاب اسلامي مربوط مي‌شود؛ به اين ترتيب كه انجام نخستين پيوندهاي قلب و كبد به سال 1372، نخستين پيوند ريه به سال 1379، نخستين پيوندهاي پانكراس و روده به سال 1385 مربوط مي‌شود. در حال حاضر نيز پيوندها از نتايج قابل قبولي برخوردار است و تقريبا با بهترين مراكز دنيا برابري مي‌كند.

به گفته وزير بهداشت، تا پايان سال گذشته 697 پيوند كبد، 211 پيوند قلب، 51 پيوند پانكراس، حدود 2هزار پيوند مغز استخوان، 2 هزار و 872 پيوند دريچه قلب، يك‌هزار و 642 پيوند قرنيه و 34 پيوند ريه در كشور انجام شده است. همچنين سالانه بيش از 2 هزار پيوند كليه در كشور انجام مي‌شود.

وي با اشاره اقدامات دولت نهم در اين باره، ادامه داد: پيوند كليه از يكهزار و 770 مورد در سال 83 به يك هزار و 926 مورد در سال 87 افزايش يافته است. از آنجا كه پيوند كليه به دو صورت از جسد و از زنده قابل انجام است، در فاصله سال‌هاي 83 تا 87 انجام پيوند كليه از زنده كمتر شده است؛ به اين صورت كه در سال 83، يك هزار و 563 پيوند كليه از زنده صورت گرفت كه اين امر در سال 87 به يك هزار و 540 كاهش يافته و عمده افزايش در پيوند از جسد بوده است؛ به اين صورت كه پيوند كليه از جسد از حدود 200 مورد در سال 83 به 381 مورد در سال 87 رسيده است. بنابراين اين امر بسيار مهم است كه به سمت پيوند از جسد پيش برويم.

لنكراني با اشاره به همه‌گيري جهاني بيماري‌هايي مانند ديابت، فشارخون و چاقي، ادامه داد: به اين ترتيب با سير فزاينده نارسايي كليه روبرو خواهيم بود و پيش بيني مي‌شود كه تعداد نارسايي‌هاي كليه تا 20 سال آينده هر سال افزايش يابد. بنابراين مهم است كه اين نياز از دهنده جسد تامين شود.

وزير بهداشت با اشاره به افزايش تعداد مراكز پيوند در كشور گفت: در حال حاضر پيوند كليه در 25 مركز، پيوند قلب در 4 مركز، پيوند ريه در 2 مركز، پيوند كبد در 3 مركز و پيوند پانكراس در يك مركز انجام مي‌شود. همچنين بانك خون بند ناف در گسترش پيوند در كشور بسيار موثر است.

به گزارش ايسنا، لنكراني با بيان اينكه ريه از جمله ارگان‌هايي است كه سريع تخريب مي‌شود و به همين دليل نمي‌توان از ريه تعداد زيادي از بيماران مرگ مغزي استفاده كرد و هر چه فاصله بيشتر شود امكان استفاده از اين عضو كمتر مي‌شود، در عين حال با اشاره به شبكه فراهم آوري اعضا، گفت: در صورتي كه اين شبكه فعال‌تر شود مي‌توان به صورتي موثرتر از ارگان‌هاي اهدايي استفاده كرد.

وي با بيان اين كه آمارهاي دنيا نشان مي‌دهد كه حداقل يك پنجم افراد ليست پيوند به دليل كمبود ارگان جان خود را از دست مي‌دهند، ادامه داد: عليرغم همه تلاش‌هاي انجام شده در زمينه پيوند از مرگ مغزي و با وجود فعال شدن شبكه فراهم آوري عضو در اغلب دانشگاه‌هاي كشور، باز هم از نظر فرهنگ عمومي در اين زمينه با مشكل مواجه هستيم.

به گفته لنكراني، خانواده‌هاي 71 درصد مرگ‌هاي مغزي كشور در زمينه اهداي عضو همكاري ندارند و اين امر نقطه بحراني محسوب مي‌شود. اين در حاليست كه برخي پيوندها مانند پيوند قلب بدون پيوند از جسد قابل انجام نيست. در مورد پيوندهايي مانند پيوند كبد كه از زنده هم قابل انجام است، به دليل عوارض اين كار، ترجيح اصلي آن است كه پيوند از جسد صورت گيرد. بنابراين لازم است موضوع فرهنگسازي اهداي عضو از جسد به صورت جدي‌تري دنبال شود.

وزير بهداشت، متوسط اهداي عضو در دنيا را 10 تا 20 نفر به ازاي هر يك ميليون نفر عنوان كرد و گفت: اين در حاليست كه در ايران متوسط اهداي عضو از 6/1 در سال 83 به 9/2 كنوني رسيده است كه اين آمار با آمار عدم همكاري خانواده‌هاي مرگ مغزي همخواني دارد. همچنين برخي كشورها مانند اسپانيا به نرخ اهداي 35 در يك ميليون نفر جمعيت رسيده‌اند. اسپانيا يكي از مذهبي‌ترين كشورهاي اروپايي است و شايد يك ركن اصلي اين نرخ بالاي اهدا، مربوط به سبقه مذهبي آن باشد. به نظر مي‌رسد اگر در كشور ما اطلاع رساني لازم در اين زمينه انجام شود حتي مي‌توانيم به نرخ‌هاي بالاتري دست يابيم. در اين زمينه نقش سازمان‌هاي مردم نهاد مي‌تواند قوي‌تر از سازمان‌هاي دولتي باشد.

لنكراني با اشاره به حمايت‌هاي يارانه‌اي وزارت بهداشت از بيماران پيوندي، نيز گفت: سال گذشته 55 ميليارد تومان يارانه تنها براي داروهاي پيوند پرداخت شد. همچنين با در نظر گرفتن 20 ميليارد تومان رديف حمايتي در مجموع حدود 75 ميليارد تومان به صورت مستقيم براي داروهاي بيماران پيوندي هزينه شد. اين روند حمايتي براي سال جاري هم ادامه دارد.

وي، سرمايه‌گذاري وزارت بهداشت در زمينه پيوند را از جمله انتقادات برخي‌ها به اين وزارتخانه عنوان كرد و ادامه داد: برخي‌ها عنوان مي‌كنند با اقدامات پيشگيرانه مي‌توان از نياز به پيوند جلوگيري كرد و بايد هزينه‌هاي پيوند را در زمينه پيشگيري صرف كرد. اما واقعيت آن است كه در برابر اين افراط و تفريط بايد راه متعادلي را پيش گرفت. نمي‌توان به دليل هزينه بالا، پيوند را انكار كرد. پيوند بخشي از چرخه درمان است. در اين زمينه بايد واقع‌نگر بود و متناسب با منابع، سرمايه‌گذاري و نوآوري كرد.

وي با تاكيد بر بحث نوآوري در زمينه پيوند، گفت: به عنوان نمونه در پروتكل پيوند كبد در دنيا، پس از انجام پيوند، دارويي به صورتي وريدي مصرف مي‌شود كه در ايران با بررسي‌هاي انجام شده اين داروي وريدي به صورت خوراكي تغيير يافت و اين امر علاوه بر آن كه عوارض پس از پيوند را كاهش داد، كاهش هزينه‌ها و مدت زمان بستري را نيز به دنبال داشت. در مجموع مهم آن است كه مقوله پيوند با شرايط بومي و نوآوري‌هاي خودمان همراه شود.

به گزارش ايسنا، دكتر لنكراني با بيان اينكه علاوه بر بحث خدمت‌رساني پيوند به نيازمندان آن، پيوند به لحاظ همراهي علوم پايه و باليني يكي از قله‌هاي علمي براي كشور محسوب مي‌شود، ادامه داد: زمينه زايش علمي در بحث پيوند بسيار وجود دارد.

وزير بهداشت با بيان اين كه هر از چند هفته يك بار با داروهاي جديد و گران قيمتي در بحث پيوند روبرو هستيم، ادامه داد: اين امر اشتباه است كه از اين داروهايي كه هنوز در كشور سازنده هم مصرف نمي‌شوند، استفاده كرد و وزارت بهداشت از استفاده از اين دارو حمايت نمي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45376s, 18q