کشف یک منطقه جدید ژنتیکی در توسعه اسکیزوفرنی

۱۳۸۸/۰۴/۱۳ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 16259
کشف یک منطقه جدید ژنتیکی در توسعه اسکیزوفرنی
محققان مدرسه پزشکی استانفورد موفق شدند یک دامنه وسیع از تغییرات ژنتیکی را پیدا کنند که حداقل در یک سوم موارد بروز بیماری اسکیزوفرنی دخالت دارند.

اسکیزوفرنی از حدود هر 100 نفر به طور متوسط به یک نفر آسیب می رساند و 80 درصد از خطر توسعه بیماری به دلایل ژنتیکی است که در این مورد واکنش میان ژنهای مختلف دخالت دارند و به همین علت شناسایی ارتباط صحیح میان تغییرات ژنتیکی و این بیماری بسیار دشوار است.

اکنون این دانشمندان که نتایج یافته های خود را در مجله علمی نیچر منتشر کرده اند برای دستیابی به این یافته ها ژنهای 8 هزار و 14 بیمار و 19 هزار و 90 فرد حاضر در گروه کنترل را در سه کنسرسیوم تحقیقاتی مورد بررسی قرار دادند و با مقایسه این دو گروه توانستند صدها هزار جهش ژنتیکی مختلف را شناسایی کنند.

در ادامه این تحقیقات، دانشمندان آمریکایی دریافتند که ژنهای حاضر در کروموزم 6 در توسعه این بیماری بسیار حساس هستند درحالی که جهشهای روی کروموزمهای 11 و 18 می توانند در بیماری شیزوفرنی با کاهش قدرت تفکر و حافظه ارتباط داشته باشند.

این منطقه از کروموزم 6 که 6p22.1 نامیده می شود با پاسخهای ایمنی و کنترل فعالیت و خاموشی ژنها ارتباط دارد به گفته این محققان، جهشهای حاضر در این کروموزم توضیح می دهد که فاکتورهای محیطی در افزایش خطر توسعه شیزوفرنی اثر می گذارند. به طوری که برخی تحقیقات پیشین نشان می دادند که شیزوفرنی در اثر فرایندهای خود ایمنی بروز می یابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
جعفري
با سلام ، لطفاً مرا راهنمايي بفرمائيد . پسر من 19 سال دارد. با داشتن حالتهاي خاص كه توضيح ميدهم حاضر نميشود پيش دكتر روانشناس برود يكبار كه او را بردم دكتر به او داروهاي مربوط به اسكيزوفرني و افسردگي داد و او نخورد . و اصلاً با دكتر حرفي نزد . حالتهاي او بدين صورت است : بسيار تنبل ،بي عرضه ،شلخته ، بي انگيزه به هيچ چيز علاقه ندارد، اما بسيار با هوش است دكتر گفت تست هوش او بسيار بالا است يعني امتحان دانشگاه را نخونده نمره خوب ميگيرد. از اول ورود به مدرسه تا پايان سوم راهنمائي تمام نمراتش خوب در حد 20 بود و بدون كمك كسي در امتحان المپياد رياضي قبول شد . اما از سن بلوغ خيلي تغيير كرد و شايد بخاظر تنبلي زياد فقط مي خوابد . سرتان را درد نمي آورم لطفاً با من مكاتبه بفرمائيد و آدرس مشاوره به من بدهيد با تشكر
2.54394s, 19q