کاهش موارد ابتلا به تب مالت در کشور

۱۳۸۸/۰۴/۱۳ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 16263
کاهش موارد ابتلا به تب مالت در کشور
دکتر محمد مهدی گويادر نشست خبری به مناسبت روز جهانی مبارزه با بيماريهای مشترک انسان و دام با اعلام کاهش موارد بيماری تب مالت و سالک در ايران اظهارداشت: حدود 70 درصد بيماريهای نوپديد در انسان به نوعی از حيوان منتقل شده است.

وی با عنوان اين مطلب که در سالهای اخير تلاش زيادی برای کنترل و کاهش موارد بيماريهای مشترک بين انسان و دام در دنيا و در ايران صورت گرفته است افزود: به عنوان نمونه موارد تب مالت در انسان طی سال 86 در ايران حدود 23 هزار نفر بود که سال گذشته اين آمار با 6 هزار مورد کاهش به 17هزار و 900 نفر رسيد.

گويا در عين حال تاکيد کرد: البته تا کنترل کامل تب مالت راه درازی در پيش داريم و وضع فعلی دلخواه وزارت بهداشت نيست.

رئيس مرکز مديريت بيماريهای واگير وزارت بهداشت در ادامه به بيماری سالک که از 6 سال پيش در منطقه خاورميانه و مديترانه شرقی وجود دارد اشاره کرد و افزود: در ايران نيز دو منطقه اصفهان و بم با شيوع بيشتر اين بيماری مواجه هستند.

وی گفت: با توجه به اهميت اين بيماری که زخمهای آن آسيب جدی به پوست و سلامت روحی افراد وارد مي‌ کند، برنامه کنترل سالک از دو سال پيش اجرا شد که نتايج آن بيش از انتظار ما بود.

گويا افزود: در اين مدت توانستيم شيوع سالک در اصفهان را در حدود 50 درصد کاهش دهيم که در خوشبينانه ‌ترين حالت پيش بينی ما کاهش 25 درصدی موارد ابتلا به اين بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.33387s, 18q