افزايش بروز سالك در كشور طي سال جاري

۱۳۸۸/۰۴/۱۳ - ۱۵:۵۴ - کد خبر: 16266
افزايش بروز سالك در كشور طي سال جاري
دكتر محمدرضا شيرزادي در نشست خبري روز ملي مبارزه با بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان با اشاره به اينكه ناقل بيماري تب دانگ پشه‌اي به نام آئدس است، گفت: اين بيماري در پاكستان و عربستان وجود دارد. اين در حالي است كه تب خونريزي دهنده كريمه كنگو نيز در ايران بومي بوده و هرچند در سيستان و بلوچستان گزارش شده است در همه جاي كشور نيز وجود دارد.

وي گرفتاري مشاغل خاص را از ويژگي‌هاي زئونوز (بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان) برشمرد و يادآور شد: زئونوز بيشتر در دامداران، كشاورزان، دامپروران و پرسنل صنايع غذايي و پاستوريزه ديده مي‌شود.

رييس اداره زئونوز وزارت بهداشت با بيان اينكه هميشه مخزن بيماري، دام نيست و زنجيره انتقال انسان به انسان هم وجود دارد، ‌افزود: بسياري از اين بيماري‌ها چون هاري و جنون گاوي با ميزان مرگ و مير بالايي (100 درصد كشندگي) همراه است.

دكتر شيرزادي ادامه داد: برخي از زئونوزها نظير تب خونريزي دهنده كريمه كنگو در بيمارستان از بيمار به پرسنل منتقل مي‌شود.

وي درباره بيماري سالك هم توضيح داد:70 تا 80 درصد سالك كشوري از نوع روستايي است كه مخزن آن جوندگان وحشي است. ناقل سالك، پشه خاكي است كه در زباله‌ها، نخاله‌هاي بيمارستاني و اصطبل‌ها رشد و تكثير مي‌كنند.

رييس اداره زئونوز وزارت بهداشت كنترل سالك را منوط به همكاري بيشتر شهرداريها و دهداري‌ها برشمرد و افزود: بسياري از بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان نظير تب مالت، تب خونريزي دهنده كريمه كنگو و سالك واكسن انساني ندارد.

دكتر شيرزادي با بيان اينكه با گسترش واكسن دامي تب مالت طي چند سال اخير شاهد كاهش چشمگير موارد حيواني آن بوده‌ايم،‌گفت: همچنين انسان آلوده، مخزن سالك شهري و جوندگان، مخزن سالك روستايي هستند كه از طريق پشه خاكي منتقل مي‌شوند و التيام زخم‌ حاصل از نيش پشه خاكي يك سال به طول مي‌انجامد كه طي اين مدت مشكلات روحي رواني را براي فرد به همراه دارد. سپس جوشگاهي در محل ضايعه باقي مي‌ماند.

وي با اشاره به اينكه اصفهان به عنوان كانون‌هاي شايع سالك در دنيا همواره مطرح بوده است، گفت: با برنامه ريزي و اجراي طرح آزمايشي ميزان بروز سالك 50 درصد كاهش يافته است.

رييس اداره زئونوز وزارت بهداشت موارد بروز سالك در سال جاري را 26 هزار و 824 مورد و در سال گذشته 26 هزار و 400 مورد دانست و افزود: عوامل گوناگوني چون مشكلات كشاورزي، تغييرات‌ آب و هوايي، شهرسازي در محل لانه جوندگان و مهاجرت افراد به كانونهاي آلوده باعث شده كه ميزان بروز موارد جديد سالك در كشور افزايش يابد.

دكتر شيرزادي با اشاره به تظاهرات متفاوت بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان گفت: گرفتاري مغزي، كما، مرگ، تظاهرات جلدي، خونريزي دهنده، ريوي و گوارشي همگي از تظاهرات زئونوزها به شمار مي‌روند.

وي تماس مكرر و مستمر با دام و فرآورده‌هاي دامي را از ديگر ويژگي‌هاي زئونوز (بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان) برشمرد و افزود: در مناطق روستايي دامداران و دامپروران و در مناطق شهري برخي حيوانات زيانبار چون موشها، سگ‌هاي ولگرد و گربه‌ها به وفور يافت مي‌شوند.

رييس اداره زئونوز وزارت بهداشت با بيان اينكه زئونوزها مخازن گوناگوني دارند، افزود: پيش از اين گوسفند را منبع تب مالت مي‌دانستند اما امروزه ثابت شده گاوها به صورت گسترده تب مالت را منتقل مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.74656s, 18q