عضو انجمن اورولوژي ايران:

ورزش‌هاي لگني، پياده‌روي و شنا در جلوگيري از بي‌اختياري ادرار موثرند

۱۳۸۸/۰۴/۱۴ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 16268
ورزش‌هاي لگني، پياده‌روي و شنا در جلوگيري از بي‌اختياري ادرار موثرند

دكتر نرگس در گفت‌وگو با ايسنا، بي‌اختياري ادرار را از جمله بيماري‌هاي شايع اورولوژي زنان در سنين باروري عنوان كرد و گفت: اغلب به دليل شل شدن عضلات كف لگن به دنبال زايمان‌ها، كنترل ادرار با مشكل مواجه مي‌شود. به اين ترتيب كه فشار به كف لگن و اختلال در گردن مثانه، دفع ادرار را با مشكل مواجه مي‌كند.

وي، تكرر ادرار و ادرارهاي اورژانسي را از جمله عوارض بي‌اختياري ادرار دانست و ادامه داد: به اين ترتيب عطسه، سرفه، انجام حركات جهشي و افزايش فشار داخل شكم باعث ايجاد ضعف ادرار مي‌شود.

اين متخصص اورولوژي با بيان اين كه با توجه به تست‌هاي مارشال، شرح حال بيمار و علايم بيماري در مورد چگونگي درمان بي‌اختياري‌هاي ادرار تصميم‌گيري مي‌شود، افزود: علايم ادرار اورژانسي بي‌اختياري ادرار در بيماران ديابتي شديدتر مي‌شود و بي‌اختياري را به شكلي تركيبي تبديل مي‌كند و براي درمان آن علاوه بر جراحي، درمان‌هاي خوراكي نيز بايد در نظر گرفته شود.

وي ادامه داد: در حال حاضر براي آن دسته از مبتلايان به بي‌اختياري ادرار كه بيماري‌هاي زمينه‌اي ديگري ندارند نيز درمان‌هاي خوراكي در نظر گرفته مي‌شود. به اين ترتيب پس از جراحي و رفع نقص آناتوميك، داروهاي كاهش تكرر ادرار تجويز مي‌شود و همچنين با آموزش ورزش‌هايي به بيمار به تدريج مصرف داروها كاهش مي‌يابد و در جهت كنترل بيشتر تلاش مي‌شود.

اين متخصص اورولوژي با تاكيد بر انجام ورزش‌هاي لگني چه در زمان قبل از ازدواج و چه پس از آن، به منظور تقويت عضلات لگن و جلوگيري از بي‌اختياري ادراري، ادامه داد: به اين منظور علاوه بر ورزش‌هاي لگني، پياده‌روي، شنا و فشار متقابل بر روي هر پا توصيه مي‌شود. اين چنين ورزش‌هايي در كاهش علايم اين بيماران چه مجرد و چه متاهل بسيار مفيد است.

اين عضو انجمن اورولوژي به زنان توصيه كرد كه از انجام ورزش‌هاي سنگين به دليل افزايش فشار بر كف لگن خودداري كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.53646s, 18q