پرهيزازانباشتگي نخاله‌هاي ساختماني و زباله‌هاي خانگي و شهري

۱۳۸۸/۰۴/۱۴ - ۱۶:۰۵ - کد خبر: 16272
پرهيزازانباشتگي نخاله‌هاي ساختماني و زباله‌هاي خانگي و شهري
با اين توضيح كه پشه خاكي پس از گزش موش صحرايي و يا انسان آلوده با خونخواري مجدد انسان، بيماري را منتقل مي‌كند، اظهار كرد: اين پشه در هنگام روز غيرفعال است و فعاليت آنها در اوايل شب و غروب آفتاب افزايش مي‌يابد. از اين رو افراد ساكن در مناطق و كانون‌هاي آلوده بايد حين خروج در شب هنگام از لباس‌هاي پوشيده با آستين بلند و يقه بسته و دوركننده حشرات استفاده كنند.

وي، با تاكيد براستفاده از پشه بندهاي آغشته به حشره كش‌ها در هنگام خواب شبانه گفت:70 درصد موارد سالك در ايران روستايي است كه به طور اساسي در استان‌هاي اصفهان، كرمان، فارس، خوزستان، ايلام، هرمزگان، خراسان شمالي و جنوبي و سمنان هستند.

رييس اداره زئونوز (بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام) مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت با بيان اينكه موارد سالك در استان‌هاي شمال و شمال غرب كشور نظير كردستان، همدان، مازندارن، گيلان و آذربايجان غالبا انتقالي است نه محلي، افزود: سالك شهري هم در شهرهاي بزرگي چون مشهد مقدس، نيشابور، سبزوار، سمنان، قم ، تهران،‌ شيراز، اصفهان، كرمان، بم و يزد ديده مي شود كه مخزن بيماري، فرد مبتلا است.

شيرزادي با اشاره به تغييرات اقليمي و جوي كره زمين و مساعد شدن شرايط براي رشد و تكثير پشه خاكي در سراسر دنيا گفت: با اين وجود تغييرات قابل ملاحظه‌اي به لحاظ افزايش شيوع سالك در كشور رخ نداده و همواره تغييرات ميزان بروز سالك در كشور تابع منحني سينوسي بوده است.

وي افزود: بر اين اساس آخرين شمار مبتلايان سالك در سال 87، 26هزار و 824 مورد بوده كه اكثرا در استان‌هاي كرمان، خراسان رضوي، ايلام و فارس بوده‌اند و در سال 86 ، 26 هزار و 493 مورد و در سال 85 هم 24 هزار مورد سالك در كشور گزارش شده است.

رييس اداره بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت با تاكيد بر ضرورت آموزش همگاني براي افزايش ميزان آگاهي مردم گفت: انباشته شدن زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني شرايط را براي رشد و تكثير پشه‌هاي خاكي فراهم مي‌كند.

دكتر شيرزادي جونده كشي و سمپاشي را از برنامه هاي وزارت بهداشت براي پيشگيري از بروز سالك در كشور برشمرد و افزود: در شهرستان بم از كانون‌هاي آلودگي، بيماريابي و آموزش فعال خانه به خانه انجام شد؛ اين در حالي بود كه با درمان و پانسمان محل زخم سالك هم امكان دسترسي مجدد پشه خاكي به محل زخم به صفر رسانده شد.

وي، ادامه داد: در مناطق روستايي اصفهان هم براي كنترل سالك روستايي در چهار شهرستان مقادير قابل توجهي از موش‌هاي صحرايي كه در نزديكي منازل مسكوني سكونت داشتند با كمك بسيج و ساير ارگان‌ها معدوم شدند و بدين ترتيب شمار مبتلايان سالك در اصفهان به نصف كاهش يافت.

رييس اداره زئونوز(بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام) مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، به مسافران تابستاني كه عازم مناطق و كانون‌هاي آلوده سالك هستند توصيه كرد كه در هنگام غروب آفتاب از لباس‌هاي پوشيده ( آستين بلند و يقه بسته) و دور كننده حشرات و پشه بندهاي آغشته به حشره كش استفاده كنند.

دكتر شيرزادي، درمان سالك را درمان هم‌زمان كرايوتراپي و تزريق آمپول گلوكاتين برشمرد و به ايسنا گفت: هم اكنون مدت‌هاست كه بر روي تهيه واكسن سالك كار مي‌شود.

وي، سالك را بيماري انگلي تك سلولي و بومي كشورمان دانست و با تاكيد بر ضرورت همكاري ارگان‌هاي مختلف براي جمع آوري به موقع زباله‌ها و نخاله‌هاي ساختماني و بهسازي محيط در پايان يادآور شد: هر زخم يا ضايعه پوستي كه بهبودي آن بيش از 10 روز به طول انجامد نيازمند درمان و مراجعه به پزشك است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.87503s, 18q