شاخص اهداي عضو از مرگ مغزي در ايران، كمتر از ساير كشورهاي منطقه است

۱۳۸۸/۰۴/۲۰ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 16319
شاخص اهداي عضو از مرگ مغزي در ايران، كمتر از ساير كشورهاي منطقه است
دكتر محمد عقيقي، در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه بيمارستان امام خميني(ره)، سينا و شريعتي واقع در شهر تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشكي تهران و بيمارستان مسيح دانشوري وابسته به دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي داراي واحدهاي فراهم‌آوري اعضا هستند، اظهار كرد: همچنين دانشگاه‌هاي علوم پزشكي شيراز، مشهد، اصفهان، اروميه، تبريز و ياسوج داراي واحدهاي فراهم آوري اعضاء هستند؛ اين در حالي است كه واحدهاي فرعي ديگري هم در شهر كرد(كمكي اصفهان) و همدان فعاليت مي‌كنند.

وي، با تاكيد بر ضرورت توجه بيشتر به بحث پيوند از جسد در كشور گفت: پس از اين كه زيرساخت‌هاي لازم براي پيوند از جسد در كشور شكل گرفت، قانون مرگ مغزي در سال 79 در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در سال 81 به وزارت بهداشت ابلاغ و سپس آيين نامه آن تدوين شد و در همان سال مصوبه هيات وزيران را اخذ كرد.

رييس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت، با بيان اين كه مدل و ساختار پيوند از جسد به شيوه ايراني پس از مطالعات تطبيقي ساير كشورها توسط تيم كارشناسي طراحي شد، گفت: با ابلاغ آن به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور اين دانشگاه‌ها موظف شدند با بهره‌گيري از توان فني واحدهاي فراهم آوري اعضاء را متشكل از تيم‌هاي گوناگون چون تيم تاييد مرگ مغزي، تيم مددكاري پيوند، هماهنگ كنندگان پيوند، اخذ رضايت، تيم جراحي پيوند اعضاء و نگهداري جسد در فاصله 24 ساعت پس از وقوع مرگ مغزي تشكيل دهند.

دكتر عقيقي با بيان اين كه تاكنون سازوكار قطعي و دقيقي براي علت مرگ مغزي تعيين نشده است، افزود: براساس مطالعات جهاني تخمين زده مي‌شود كه حدود يك درصد از مرگ‌هاي بيمارستاني با تابلوي مرگ مغزي باشد. هر چند اولين علت مرگ در كشور حوادث ترافيكي شناخته شده است اما نمي‌توان انتظار داشت هر تصادفي با مرگ مغزي همراه باشد؛ چرا كه بسياري از مصدومان در محل حادثه به مرگ دچار مي‌شوند.

وي، ادامه داد: همچنين برآوردهاي جهاني نشان مي‌دهد كه 5 تا 10 درصد از مرگ‌ها در ICU عمومي با تابلوي مرگ مغزي هستند و براساس آماري غيررسمي كشورمان ساليانه يك هزار تا يك هزار و 500 و در خوش‌بينانه‌ترين حالت دو هزار و 500 مرگ مغزي به وقوع مي پيوندد كه قابليت اهداء عضو دارند.

رييس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت، گفت: در سال 87، 381 مورد پيوند كليه از جسد (مرگ مغزي) در كشور صورت گرفت؛ اين در حالي است كه شمار پيوند شدگان كليه درآن سال يك هزار و 926 مورد بوده است.

دكتر عقيقي، با بيان اين كه در سال گذشته 159 پيوند كبد از جسد و 38 پيوند پارشيال( پيوند بخشي از كبد) از دهنده زنده بوده است به ايسنا گفت: اين تعداد پيوند از حداقل يك هزار و 200 و حداكثر دو هزار و 500 فرد مورد مرگ مغزي در كشور بوده است كه تخمين زده مي‌شود ساليانه در كشور به وقوع مي‌پيوندد.

وي، شاخص اهداء عضو از جسد در كشور را 9/2 به ازاي يك ميليون نفر جمعيت كشور برشمرد و افزود: اين شاخص در اسپانيا 36 و در آمريكا 25 است.

رييس اداره پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت، با بيان اين كه براساس قوانين موجود در كشور اسپانيا، همه فوت شدگان به شيوه مرگ مغزي ملزم به اهداء عضو هستند مگر آن كه امتناع آن در وصيت‌نامه قيد شده باشد، گفت: در ايران هم براساس اعتقادات ديني و مذهبي مباحثي چون وصيت و اخذ رضايت از اولياء ميت و در مراحل بعدي مباحثي چون امكانات، تجهيزات و تعداد واحدهاي فراهم‌آوري اعضاء و توان فني در ميزان اهداي عضو از مرگ مغزي مطرح است.

دكتر عقيقي، با اشاره به اين كه شاخص اهداء عضو از مرگ مغزي در كشورهاي مشابه به لحاظ اعتقادي نظير عربستان 5/4 است، گفت: ساير كشورهاي خاورميانه ‌هم از اين لحاظ از ايران بيشترند؛ اما درعين حال كشورهايي نظير ژاپن هم شاخص اهداء عضو 8/0 و مالزي شاخص اهداء عضو 9/0 را دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13926s, 18q