مكمل‌هاي طبيعي در كاهش عوارض جانبي شيمي درماني مفيد هستند

۱۳۸۸/۰۴/۲۰ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 16327
مكمل‌هاي طبيعي در كاهش عوارض جانبي شيمي درماني مفيد هستند
ميليون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان براي درمان سرطان از روش شيمي درماني استفاده مي‌كنند و بسياري از اين افراد نيز ممكن است طيف وسيع و متفاوتي از عوارض جانبي اين داروها را در طول دوره درمان تجربه كنند.

عوارض جانبي شيمي درماني به طور معمول شامل حالت تهوع خفيف، خستگي شديد، استفراغ و مشكلات عصبي هستند؛ اما محققان خاطرنشان مي‌كنند كه برخي از مكمل‌هاي طبيعي به ميزان قابل توجهي اين مشكلات را تسكين داده و يا حتي به طور كامل از بين مي‌برند.

عوارض حاصل از شيمي درماني بر حسب نوع دارو متفاوت است و عکس‌العمل افرادي که شيمي درماني مي‌شوند نيز کم و بيش تفاوت دارد.

عوارض شايع ناشي از شيمي درماني شامل ريزش مو، التهاب و زخم مخاط دهان و لثه، تهوع، استفراغ، اسهال و گاهي يبوست، بي‌اشتهايي، تشنگي، دفع زياد ادرار، تغيير رنگ پوست و ناخن، ورم، کاهش ميل جنسي، قطع قاعدگي، ضعف عمومي، خواب آلودگي، افسردگي و مشکلات مربوط به محل تزريق هستند.

متخصصان تاكيد مي‌كنند كه لزوما تمام عوارض ذکر شده در يک بيمار تحت شيمي درماني به وجود نمي‌آيد و شدت و نوع آنها بر حسب انواع داروهاي انتخابي، مدت درمان و خصوصيات بيمار متفاوت است.

بر اساس اين گزارش، ريزش مو يکي از شايع‌ترين و البته از موارد ناخوشايند عوارض شيمي درماني در استفاده از برخي از داروها است.

ريزش مو درعين حال به طول مدت درمان و ميزان مصرف دارو براي برخي از داروها بستگي دارد. در اين افراد ريزش مو ناشي از آسيب به پياز مو مي‌باشد و ساقه مو مقاومت خود را در مقابل شستن، فشار و شانه زدن از دست مي‌دهد.

ريزش مو حدودا پس از دوهفته از روز شروع اولين مرحله شيمي درماني آغاز و معمولا قابل برگشت مي‌باشد. رويش جديد مو معمولا حدود دو ماه پس از پايان شيمي درماني است. به علاوه سوء تغذيه و کمبود پروتئين مي‌تواند به ريزش مو در بيماران شدت بخشد.

محققان مي گويند: از نظر رواني ريزش مو مي‌تواند اثرات منفي زيادي در بيماران به خصوص زنان جوان داشته باشد. درعين حال اضطراب، غم، خشم و ترس از تمسخر ديگران موجب انزواطلبي بيماران مي‌شود و اين اثرات رواني مي‌توانند بر روابط اجتماعي و حتي زندگي جنسي برخي از بيماران اثر منفي بگذارد.

براي جلوگيري و کاهش اثرات رواني منفي ناشي از ريزش مو مي‌توان قبل از درمان، بيماران را براي مقابله با آن آماده كرد. البته روشهايي براي جلوگيري يا کاهش ريزش مو در اين بيماران پيدا شده است. هر چند ايمني اين روش‌ها تا حدودي مشکل ساز هستند ولي در کاهش ريزش مو و اثرات رواني منفي آن تاثير گذارند.

اين درحالي است كه محققان به تازگي دريافته‌اند؛ مكمل هاي طبيعي براي كاهش عوارض جانبي شيمي درمان موثر و مفيد هستند. خوشبختانه برخي از اين مكمل‌ها در كاهش عوارض و يا تقويت شيوه‌هاي درمان سرطان اثرات سودمندي را نشان داده‌اند.

گفتني است، اين مكمل‌ها در بيماراني كه يك رژيم غذايي سالم را دنبال مي‌كنند تاثير بهتري دارند. برخي از اين مكمل‌هاي طبيعي شامل گياهي با نام علمي آستراگالوس، كوآنزيم Q10، زنجبيل، آنتي اكسيدان گلوتامين، چاي سبز، اسيد ليپوئيك و شير كنگر فرنگي وحشي هستند.

در پايان بايد تاكيد كرد كه استفاده از اين مواد حتما و موكدا بايد با مشورت متخصص صورت گيرد و مصرف سرخود ممكن است وضعيت بيمار را دشوارتر كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.49815s, 18q