اختلال خواب در برخي كودكان موجب بروز مشكلات رفتاري مي‌شود

۱۳۸۸/۰۴/۲۱ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 16341
اختلال خواب در برخي كودكان موجب بروز مشكلات رفتاري مي‌شود
محققان مي‌گويند در كودكاني كه مبتلا به آسم هستند، اختلال تنفسي خواب منجر به بروز مشكلات رفتاري مي‌شود. در اين مطالعات ارتباط بين علائم آسم، با مشكلات رفتاري دوران كودكي و اختلال در خواب كشف شده است.

به گفته تيم تحقيقاتي دانشگاه روچستر در حال حاضر شواهد علمي فزاينده اما محدودي وجود دارد كه نشان مي‌دهد كودكان مبتلا به اختلال تنفسي خواب ممكن است رفتار نامناسبتري داشته باشند.

دكتر ماريا فاگنانو و دستياران وي در دانشكده پزشكي دانشگاه روچستر اين پژوهش را انجام داده‌اند. آنها در اين تحقيق 194 كودك مبتلا به آسم را كه بين چهار تا 10 سال داشتند، تحت مطالعه قرار دادند.

بر اساس نتايج اين پژوهش، حدود يك سوم از كودكان تحت مطالعه دچار اختلال تنفسي خواب و يك سوم آنها با مشكلات و مسائل مهم رفتاري مواجه بودند.

محققان در اين تحقيق كه نتايجش در مجله «اطفال» منتشر شد، از شاخص مشكل رفتاري يا BPI استفاده كردند تا كيفيت رفتاري كودكان را بررسي كنند.

با توجه به نتايج بدست آمده در اين تحقيق، پژوهشگران تاكيد كرده‌اند كه پزشكان بويژه بايد در معاينه تمام كودكان مبتلا به آسم در مورد اختلال تنفسي خواب با دقت عمل كنند و اختلالات خواب را بعنوان يك فاكتور خطر زاي احتمالي براي مشكلات رفتاري در نظر بگيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89023s, 18q