كاهش مرگ مادران باردار از 90 به 22 مورد درهر100 هزارنفرطي 19 سال

۱۳۸۸/۰۴/۲۱ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 16343
كاهش مرگ مادران باردار از 90 به 22 مورد درهر100 هزارنفرطي 19 سال
دكتر كامران باقري لنكراني در مراسم روز جهاني «جمعيت» اجراي موفق اين برنامه را منوط به استفاده از ظرفيت پزشك خانواده‌ (نه ظرفيت درماني) با هدف ارتقاي سلامت و پيشگيري از درمان به عنوان جزئي از چرخه سلامت برشمرد و افزود: اجراي برنامه پزشك خانواده‌ در شهرهايي با جمعيت زير يكصد هزار نفر جمعيت را با جديت پيگيري مي‌كنيم.

وي با اشاره به كاهش 75 درصدي ميزان مرگ و مير مادران تا سال 2015 به عنوان يكي از اهداف توسعه هزاره سوم، گفت: جمهوري اسلامي ايران از سال پايه 1990 تاكنون (2009 ميلادي) در شاخص كاهش ميزان مرگ و مير مادران به اين هدف رسيده است به نحوي كه ميزان مرگ مادران ايراني از 90 به ازاي يكصد هزار مادر باردار به 22 مرگ به ازاي يكصد هزار مادر و باردار و به قدر مطلق كمتر از 270 مرگ در سال گذشته رسيده است كه البته وضعيت در سراسر كشور همگون نيست.

وزير بهداشت با تاكيد مجدد بر حفظ همگوني شرايط در سراسر كشور، گفت: در ساليان پيش از پيروزي انقلاب استان سيستان و بلوچستان هيچ مركز تسهيلات زايماني نداشته و ميزان زايمانهاي بهداشتي در اين استان 20 درصد بوده است.

دكتر لنكراني با اشاره به ساخت نخستين مركز تسهيلات زايماني در اين استان در اوايل دهه 70 افزود: از آن زمان تا شهريور 84 شمار مراكز تسهيلات زايماني به 19 واحد رسيد، اين در حالي است كه طي چهار سال گذشته تعداد مراكز تسهيلات زايماني در استان سيستان و بلوچستان از 19 به 52 واحد رسيد.

وي، كاهش 36 درصدي مرگ و مير مادران استان سيستان و بلوچستان و كاهش 40 درصدي مرگ نوزادان اين استان را نسبت به شهريور 84 مرهون افزايش مراكز تسهيلات زايماني برشمرد و افزود: همچنين از مهمترين علل آن سرمايه‌گذاري‌ بر روي بخش‌هاي سخت‌افزاري‌ و سپس پيگيري واحدهاي نرم‌افزاري بوده است.

وزير بهداشت از تجارب موفق جمهوري اسلامي ايران را افزايش مدت مرخصي زايمان و شير دهي برشمرد و يادآور شد: اين در شرايطي اتفاق افتاد كه شايد به نظر مي‌رسيد اين افزايش مرخصي‌ها لطمات اقتصادي به همراه دارد.

دكتر لنكراني با اشاره به ديد وسيع دولت نهم و حمايت مجلس شوراي اسلامي در تصويب اين قانون و افزايش مرخصي از 4 به 6 ماه در دو سال و نيم گذشته، گفت: همچنين ميزان مرخصي ساعتي شير دهي از 20 به 24 ماه افزايش يافت.

وي از ديگر فعاليتهاي درخور تقدير مشاور رييس جمهور و مركز مشاركت امور بانوان رياست جمهوري را غربالگري زنان خود سرپرست و يا زنان سرپرست خانوار عنوان كرد و افزود: بر اين اساس تاكنون يك سوم جمعيت هدف (حدود 50 هزار نفر) از نظر بيماريهاي گوناگون حتي ساده‌ترين بيماريها چون پر فشاري خون، افزايش ميزان چربي و قند خون تا پيچيده‌ترين بيماريها نظير سرطان پستان غربالگري شده‌اند.

وزير بهداشت با بيان اين كه با وجود موفقيت در كاهش ميزان مرگ و مير مادران باردار در كشور گفت: حتي اين شاخص در دو تا سه دانشگاه علوم پزشكي كشور به صفر رسيده است و اين در شرايطي است كه ميزان مرگ مادران در سالهاي پيش از انقلاب با 30 ميليون جمعيت 5 هزار نفر هم اكنون با 70 ميليون جمعيت به كمتر از 270نفر رسيده است.

دكتر لنكراني با بيان اين كه تاكنون توانسته‌ايم شاخص زايمان بهداشتي و تحت پرسنل دوره ديده طي 5 سال گذشته را از 92 به 5/97 درصد برسانيم، افزود: اما هنوز تا ميزان مطلوب، 5/2 درصد فاصله است.

وي شاخص حضور زنان در آموزش عالي در جمهوري اسلامي ايران را بالاي 67 درصد عنوان كرد و يادآور شد: با اين حال هنوز در برخي صحنه‌ها و استان‌ها امكان ادامه تحصيل مردان و زنان به طور يكسان فراهم نيست.

وزير بهداشت با بيان اين كه بايد كوشيد تا همه جاي كشور به سطح مطلوب و قابل قبولي برسد، گفت: از نظر آماري ميانگين كشوري مطلوب است.

به گزارش ايسنا، دكتر لنكراني با اشاره مجدد به كاهش ميزان مرگ و مير مادران باردار گفت: در سالهاي پيش از پيروزي انقلاب ميزان مرگ مادران 248 در يكصد هزار مادر باردار بود كه در شهريور 84 به 7/24 و در سال گذشته به 22 به ازاي هر يكصدهزار مادر باردار رسيد.

وي ادامه داد: همچنين آمار با سوادي زنان رو به افزايش است و در بسياري از استانها آمار با سوادي زنان و مردان نزديك به هم و بيش از 90 درصد است.

وزير بهداشت افزود: سهم دانشجويان دختر در مقطع آموزش عالي هم كه در گذشته 15 درصد بود هم اكنون به بيش از 60 درصد رسيده است، اين در حالي است كه در دانشكده‌هاي پزشكي هم بيش از 65 درصد (حدود 67 درصد) دانشجويان را دختران تشكيل مي‌دهند.

دكتر لنكراني با اشاره به كاهش ميزان مرگ و مير نوزادان از بيش از 160 مرگ در يكهزار تولد زنده در سالهاي پيش از انقلاب به رقم 15 در شهريور 84 و به رقم 9/11 در سال گذشته، گفت: اين كاهشها از دستاوردهاي چشمگير و قابل افتخار جمهوري اسلامي ايران و در سطح جهاني بوده است.

وي روز جهاني «جمعيت» را بهانه‌اي براي توجه بيشتر به خانواده‌ها ، زنان و كودكان و آينده جهان بشري دانست و افزود: تا سال 2015 ميلادي و دستيابي به اهداف توسعه هزاره سوم فرصت زيادي باقي نمانده است و تا شش سال آينده كشورهاي متعدد بايد به اهداف تعيين شده از جمله كاهش 75 درصدي مرگ مادران برسند.

وزير بهداشت با ابراز تاسف از اين كه وقوع برخي وقايع تلخ در دهه اول هزاره سوم، جامعه جهاني را از اين اهداف بسيار دور كرده است، افزود: به عنوان مثال در سال‌هاي اشغال كشور عراق توسط نظاميان آمريكايي در شش سال گذشته به تنهايي بيش از يك ميليون زن و كودك صرف نظر از تلفات حوادث جنگ فقط به علت ابتلاء به انواع بيماريها جان خود را از دست دادند.

دكتر لنكراني به جنگ افغانستان اشاره كرد و يادآور شد: به موجب آن ميزان مرگ مادران باردار در استان بدخشان افغانستان به رقم باور نكردني 6 هزار به ازاي هر يكصد هزار زن باردار رسيد، اين در حالي است كه در بدترين شرايط و آمارها ميزان مرگ مادران دو هزار در يكصد هزار مادر باردار (در سيرالئون) و در شرايط نامناسب كشور افغانستان يكهزار و 900 مرگ به ازاي يكصد هزار مادر باردار است.

وي با بيان اين كه در خوش بينانه‌ترين حالتها هم دستيابي به اهداف توسعه هزاره سوم قابل پيش‌بيني نيست، گفت: در اين زمينه رويكردهايي كه در دنيا دنبال مي‌شود و روشن و اثر گذار است.

وزير بهداشت به وقوع بحران اقتصادي به ويژه در كشورهاي وابسته به اقتصاد غرب اشاره كرد و افزود: گزارشهاي كمتر از يك سال گذشته دنيا حاكي از نوعي عقب گرد اقتصادي است و به نظر مي‌رسد حرف گفت و شنود و تكرار برخي شعارهاي گذشته نيازهاي جهاني را جوابگو نيست.

به گزارش ايسنا، دكتر لنكراني با بيان اين كه رويكردي كه جهان امروز در برابر بحران اقتصادي تعيين كرده است، رويكرد مناسبي نيست، گفت: براي مقابله با اين بحران مبالغي جمع‌آوري شد و برخي از كشورها متمم‌هاي چندين صد دلاري را تصويب كردند كه در اين مبالغ موضوع مهم سلامت به ويژه سلامت زنان ناديده انگاشته شده و به جاي آن كه اين كمكها به جامعه بشري تعلق گيرد به يادي بانكها حفظ شركتها و كمپاني‌ها آمده است.

وي با بيان اين كه در جمهوري اسلامي ايران اوضاع اقتصادي به نحوي طراحي شده كه كمترين اثر پذيري را از بحران اقتصادي جهاني داشته است، افزود: به عنوان مثال در شاخص بورس جهاني كه نشان از رونق اقتصادي هر كشوري دارد به رغم آن كه بورس در سه ماه گذشته در دنيا رشد و تعالي نداشته است، در ايران اين شاخص طي شش ماه گذشته رشد يك تا دو درصدي داشته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.07313s, 18q