نزديكي معدل تعرفه‌هاي استاني بخش خصوصي با تعرفه مدنظر وزارت بهداشت

۱۳۸۸/۰۴/۲۲ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 16360
نزديكي معدل تعرفه‌هاي استاني بخش خصوصي با تعرفه مدنظر وزارت بهداشت
دكتر عليرضا زالي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تاخير بيش از سه ماهه در اعلام تعرفه‌هاي درمان بخش خصوصي سال جاري، گفت: كميته‌هاي كارشناسي مشترك وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي براي احصاي تعرفه‌هاي درمان سال جاري اقدامات مشتركي را انجام دادند.

وي با بيان اينكه وجه اختلاف در زمينه تعرفه‌هاي ويزيت سرپايي و هتلينگ بيمارستاني ميان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي تقريبا در گروه مباني كارشناسي مورد قبول وزارتخانه و سازمان است، ادامه داد: تاكنون بيشترين اختلاف نظر ميان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي در زمينه ارزش نسبي خدمات ضرايب جراحي، داخلي و بيهوشي است. اين در حالي است كه بيشترين كاركرد تعرفه‌هاي نظام پزشكي از نظر آماري عمدتا در بخش سرپايي است.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي با اشاره به ثابت نگه داشتن ضريب K سال گذشته و اعمال آن براي سال جاري، افزود: معمولا هر سال ضريب K افزايش مي‌يافت؛ اما اعضاي شوراي عالي نظام پزشكي به منظور نزديك‌تر شدن به مباني تعرفه‌اي مشترك وزارتخانه و سازمان، براي امسال در اين زمينه افزايشي را اعمال نكردند. در مجموع اقدامات مشترك ميان وزارت بهداشت و سازمان در مورد تعيين خدمات چه دربخش دولتي و چه در بخش غيردولتي نتايج مثبتي خواهد داشت.

تفويض اختيار به شوراي هماهنگي استان‌ها براي تعديل تعرفه‌هاي آن استان

دكتر زالي با اشاره به تفويض اختيار شوراي عالي نظام پزشكي به روساي شوراي هماهنگي استان‌ها، تصريح كرد: از آنجا كه بضاعت اقتصادي استان‌ها با يكديگر متفاوت است به روساي شوراي هماهنگي استان‌ها در سراسر كشور ابلاغ شد كه در اعمال تعرفه‌ها شرايط اقتصادي هر استان را در نظر بگيرند و تعديل لازم را انجام دهند. از چند روز گذشته نيز گزارش‌هاي رسمي استان‌ها از جمله كرمان، آذربايجان شرقي و خراسان مبني بر تغيير در قسمت‌هاي مختلف تعرفه‌ها از جمله ضرايب جراحي، هتلينگ و ويزيت‌ها، دريافت مي‌شود. همچنين برخي گزارش‌ها حاكي از آن است كه در شهرستان‌هاي برخي استان‌ها تعديل بيشتري صورت گرفته است.

جمع‌آوري و آناليز تعرفه‌هاي استاني بخش غيردولتي

وي با اشاره به اقدامات سازمان نظام پزشكي در جهت جمع‌آوري و آناليز تعرفه‌هاي استاني، ادامه داد: بنابراين با بررسي معدل تعرفه‌هاي استاني، مشخص مي‌شود موارد مورد اختلاف تا حد زيادي به نظرات كارشناسي مشترك وزارتخانه و سازمان نزديك است. به عنوان مثال برخي آيتم‌هاي تعرفه‌اي استان آذربايجان شرقي بين 10 تا 35 درصد تعديل داشته است و بيشترين ميزان تعديل‌هاي انجام شده در زمينه K جراحي، داخلي و هتلينگ است.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي با تاكيد بر آن كه هر تصميم شوراي هماهنگي استان‌ها براي تعديل و تغيير تعرفه‌ها مورد حمايت شوراي عالي است، ادامه داد: در برخي استان‌ها نيز نظرات سازمان با نظرات وزارتخانه همخواني دارد. به عنوان نمونه در يكي از استان‌ها ضريب جراحي به جاي 36 هزار تومان، 28 هزار تومان اعمال مي‌شود. همچنين در استاني ديگر ضريب 5K به جاي 10K اعمال مي‌شود.

سقف تعرفه‌هاي نظام پزشكي؛ خط قرمز سازمان

اقدامات سازمان نظام پزشكي در زمينه انتظام تعرفه‌اي

وي با اشاره به تعيين زمان ويزيت و اعلام آن همراه با آيتم‌هاي تعرفه‌اي، افزود: همچنين در شوراي عالي نظام پزشكي راهكارهاي لازم براي نظارت و اعمال تعرفه‌هاي بخش خصوصي در نظر گرفته شده است. بر اين اساس سقف تعرفه‌هاي نظام پزشكي خط قرمز سازمان خواهد بود و با افرادي كه از اين خط قرمز عبور كنند به عنوان متخلف برخورد قانوني خواهد شد.

دكتر زالي ادامه داد: به نظر مي‌رسد با اين مصوبه شوراي عالي نظام پزشكي براي اينكه اين شورا بتواند در زمينه انتظام تعرفه‌اي اقدامات خود را اعمال كند، زمينه بسيار خوبي مهياست. بنابراين از دستگاه‌هاي اجرايي درخواست مي‌شود با حفظ حرمت مصوبه شوراي عالي، كمك كنند تا امسال در زمينه سامان بخشيدن به نظام تعرفه‌اي بخش غيردولتي اقدام موثري انجام شود. در مجموع اين مصوبه مي‌تواند در جهت انتظام تعرفه‌اي و پرهيز از هرج و مرج تعرفه‌اي موثر باشد.

قائم مقام سازمان نظام پزشكي در پايان گفت: نظرات كارشناسي و مستدل بخش‌هاي مختلف در رابطه با مصوبات شوراي عالي نظام پزشكي، در جلسات اين شورا مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41733s, 19q