ويروس جديد آنفلوآنزا از انسان به خوك قابل انتقال است

۱۳۸۸/۰۴/۲۲ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 16363
ويروس جديد آنفلوآنزا از انسان به خوك قابل انتقال است
پژوهشگران هشدار دادند: زنجيره ويروس آنفلوآنزا موسوم به A/H1N1 كه هم اكنون در انسانها به مرحله همه‌گيري رسيده است مي‌تواند از انسانها به خوكها منتقل شود و به سرعت اين حيوانات را آلوده كند.

اين پژوهش جديد در مجله «جنرال ويرولوژي» به چاپ رسيده است. دكتر توماس والنكامپ و گروه تحقيقاتي و از انستيتو فردريك - لوفلر در آلمان به اين نتايج دست يافته‌اند. اين محققان براي آزمايش پنج خوك را به اين ويروس آلوده كردند سپس آنها را در كنار چند خوك سالم در يك فضا نگهداري كردند.

محققان دريافتند كه ظرف چهار روز خوكهاي سالم به ويروس آنفلوآنزاي خوكي مبتلا شدند و در تمام خوكها علائم باليني آنفلوآنزا مشاهده شد.

دكتر والنكامپ با ادامه تحقيقات خود دريافت كه انسانهاي مبتلا نيز مي‌توانند ويروس را به خوكها منتقل كنند كه اين امكان سرعت انتشار ويروس را در هر دو گونه افزايش مي‌دهد.

اين متخصص ويروس شناس مي‌گويد: در ابتداي همه گيري تصور مي‌شد كه ويروس آنفلوآنزاي خوكي از خوكها به انسان انتقال پيدا مي‌كند اما در پژوهش جديد معلوم شد عكس اين ارتباط نيز صادق است. اما از سوي ديگر اين پژوهشگران دريافتند كه امكان انتقال ويروس از خوكها به مرغ‌ها وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00331s, 18q