غربالگري خون‌هاي اهدايي استان تهران به روش PCR تا پايان سال جاري

۱۳۸۸/۰۴/۲۳ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 16368
غربالگري خون‌هاي اهدايي استان تهران به روش PCR تا پايان سال جاري
مديرعامل سازمان انتقال خون با اعلام اين خبر ادامه داد: در غربالگري خون‌ها با روش كنوني واكنش بدن نسبت به ويروس سنجيده مي‌شود و خود ويروس چك نمي‌شود.

وي ادامه داد: اين در حالي است كه در غربالگري به روش PCR خود ويروس كنترل شده و اين امر سبب كاهش دوره پنجره ويروس‌ها به دو هفته مي‌شود. به اين ترتيب روش مولكوكي PCR قادر است ژنوم ويروس را هر چند هم كه مقدار آن در خون كم باشد، تشخيص دهد.

مديرعامل سازمان انتقال خون، غربالگري خون‌هاي اهدايي به روش PCR را يك مرحله ارتقاء در غربالگري خون‌ها دانست و ادامه داد: اين روش غربالگري خطر باقي مانده سلامتي خون‌ها را تا حدودي كمتر مي‌كند. از طرف ديگر اين روش گران بوده و مقرون به صرفه نيست؛ اما به لحاظ اطمينان از سلامت خون‌ها، استفاده از اين روش بسيار مهم است. تنها مشكل براي به كار گرفتن اين روش تامين اعتبارات است.

وي در ادامه با اشاره به سيستم حمل و نقل خون در كشور نيز گفت: در حال حاضر سيستم حمل و نقل خون كشور از مكانيزاسيون خاصي برخوردار نيست و در مجموع از دو روش در حمل و نقل خون‌ها استفاده مي‌شود.

مديرعامل سازمان انتقال خون در اين باره ادامه داد: در حال حاضر بيمارستان‌ها با مراجعه به سازمان انتقال خون، خون مورد نياز را دريافت مي‌كنند. در اين زمينه سازمان نيز حتي كارگرهاي بي‌سواد بيمارستان‌ها را آموزش داده و كارت‌هايي براي آنها صادر مي‌كند. بنابراين لازم است كه اين وظيفه را سازمان انتقال خون برعهده گيرد و سرويسي ايجاد شود كه كارآمدتر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.24444s, 18q