بسته خدمتي سلامت گروه سني 25 تا 60 سال ايرانيان تدوين شد

۱۳۸۸/۰۴/۲۳ - ۱۶:۵۰ - کد خبر: 16377
بسته خدمتي سلامت گروه سني 25 تا 60 سال ايرانيان تدوين شد
دكتر سيد خليل پسته‌اي در گفت‌وگو باايسنا، با اشاره به اين كه برنامه‌هاي منسجم ارتقا سلامت همه گروه‌هاي سني اعم از نوزادان، كودكان، جوانان، نوجوانان و سالمندان تدوين شده است، اظهار كرد: هم اكنون برنامه‌هاي بسياري از گروه‌هاي سني در كشور در حال اجراي آزمايشي است تا اجراي سراسري آن در آينده نزديك محقق ‌شود.

وي، با بيان اينكه در تدوين بسته خدمتي ويژه ميانسالان همه اولويت‌هاي اين گروه سني در نظر گرفته شده است، گفت: اين برنامه در پنج استان كشور به صورت آزمايشي اجرا شد و به زودي پس از بررسي نتايج اوليه به صورت سراسري اجرا خواهد شد.

رييس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت، با بيان اينكه اين بسته خدمتي در قالب برنامه پزشك خانواده و نه در سطح مطب‌ها و مراكز بهداشتي درماني قابليت اجرايي دارد، گفت: براين اساس تلاش مي‌شود بيماري‌ها پيش از بروز عوارضشان شناسايي شوند.

دكتر پسته‌اي، با بيان اينكه در اين بسته شيوه زندگي سالم و آموزش‌هاي لازم براي ارتقا سلامت ميانسالان ارايه مي‌شود، ادامه داد: شيوه زندگي سالم از اساسي ترين برنامه‌هايي است كه در اين بسته خدمتي به آن توجه ويژه‌اي شده است.

وي، اين توجه را معطوف به بحث تغذيه، استعمال دخانيات و فعاليت فيزيكي برشمرد و افزود: براي اين سه مشكل بسته آموزشي مناسبي براي پزشكان و كارشناسان تدوين شده كه به زودي منتشر مي‌شود.

رييس اداره سلامت ميانسالان وزارت بهداشت، به بسته ورزشي ويژه پزشكان اشاره و اظهار كرد: بسته ورزشي، بسته كارآمد آموزشي است كه در جهت ارتقاي سلامت گروه سني ميانسالان تدوين شده است.

دكتر پسته‌اي، با بيان اينكه بيماري‌هايي چون پرفشاري خون،‌ اختلالات چربي و قند خون، كمر درد، زانو درد و اختلالات دوران يائسگي به همراه درد قلبي بيشترين بار را در دوره ميانسالي دارند، افزود: همچنين غربالگري سرطان‌هاي شايع زنان و نيز كولوركتال در اولويت برنامه‌هاي اداره ميانسالان است.

وي، با بيان اينكه غربالگري بيماري‌هاي شايع دوره ميانسالي هم در اين بسته خدمتي ديده شده است، افزود: اين غربالگري با استفاده از بيمه خدمات همگاني با حمايت دولت در حال انجام است.

به گفته وي، طبق تعريف كشوري ميانسالان، گروه سني 25 تا 60 سال را شامل مي‌شوند كه 47 درصد از جمعيت كشور (بيشترين سهم جمعيتي) را تشكيل مي‌دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.99907s, 19q