اهدا كليه با روش لاپاراسكوپي، 10 درصد موثرتر از عمل باز است

۱۳۸۸/۰۴/۲۳ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 16379
اهدا كليه با روش لاپاراسكوپي، 10 درصد موثرتر از عمل باز است
دكتر ناصر سيم فروش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به مزاياي عمل اهدا كليه به روش لاپاراسكوپي، گفت: با استفاده از روش لاپاراسكوپي هيچ شكافي بر روي عضلات اهدا كننده كليه صورت نمي‌گيرد و تنها از چند سوراخ كوچك، عمل اهدا انجام مي‌شود.

وي با بيان اين كه بررسي‌هاي انجام شده نشان داده كه نتايج حاصل از اهدا كليه به روش لاپاراسكوپي مانند عمل باز است، ادامه داد: حتي ثابت شده كه اهدا كليه با روش لاپاراسكوپي ده درصد بهتر از عمل باز است؛ چرا كه در روش لاپاراسكوپي، كليه كمتر دستكاري مي‌شود. عمل اهدا كليه به روش لاپاراسكوپي از نظر زيبايي نيز بر روش باز ارجحيت دارد و پس از گذشت سه ماه آثاري از عمل باقي نمي‌ماند.

دكتر سيم فروش با اشاره به انجام حدود يكهزار و 200 مورد اهدا كليه بدون ايجاد شكاف و با روش لاپاراسكوپي در بخش پيوند كليه بيمارستان شهيد لبافي نژاد، ادامه داد: بيمارستان شهيد لبافي نژاد در خاورميانه اولين و در دنيا چهارمين مركز است كه اهدا كليه را به روش لاپاراسكوپي انجام مي‌دهد. نتايج حاصل از اين جراحي‌ها در مركز ثبت پيوند آلمان به ثبت رسيده است.

رييس بخش اورولوژي بيمارستان شهيد لبافي نژاد با اشاره به نخستين مطالعه كارآزمايي باليني مقايسه اهدا كليه به روش لاپاراسكوپي با اهدا به روش باز از سوي ايران، گفت: اين مقاله در سال 2004 به عنوان بهترين مقاله در لاپاراسكوپي شناخته شد و هم اكنون نيز در اين زمينه يكي از پرارجاع‌ترين مقالات است كه تاكنون 60 بار به آن ارجاع شده است.

وي ادامه داد: در مجموع در مركز شهيد لبافي‌نژاد جراحي لاپاراسكوپي و كليه از حدود 15 سال گذشته آغاز شده و تاكنون بيش از 4 هزار جراحي لاپاراسكوپي صورت گرفته است.

دكتر سيم فروش، جراحي سرطان پروستات به روش لاپاراسكوپي را از مشكل‌ترين اعمال لاپاراسكوپي عنوان كرد و گفت: مركز لبافي نژاد تقريبا در ايران تنها مركزي است كه به طور روزمره سرطان پروستات را به روش لاپاراسكوپي انجام مي‌دهد. در خاورميانه نيز ايران اولين و پس از آن تركيه اين عمل را انجام مي‌دهد. عمل سرطان پروستات به روش لاپاراسكوپي نسبت به روش باز خونريزي كمتري داشته و ديد بهتري هنگام عمل ايجاد مي‌كند.

رييس گروه اورولوژي بيمارستان شهيد لبافي نژاد با اشاره به انجام حدود 400 عمل ترميم تنگي لگنچه كليه به روش لاپاراسكوپي در مركز لبافي نژاد، ادامه داد: به اين ترتيب براي ترميم تنگي لگنچه از نوزادي تا سالمندي نيازي به شكاف عضلات نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.57922s, 19q