بهترين غذا براي بيماران بستري در بخش ICU غذاهاي فرموله است

۱۳۸۸/۰۴/۲۴ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 16384
بهترين غذا براي بيماران بستري در بخش ICU غذاهاي فرموله است
دکتر مجتبي مجتهد زاده، استاد داروسازي باليني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين باره به ايسنا گفت: بيمار به دليل شرايط حاد و بحراني که به واسطه اختلال در عملکرد يک يا چندين ارگان اصلي بدن وي از جمله مغز، قلب، ريه، کليه و ...ايجاد شده، ممکن است نياز به مراقبت لحظه به لحظه کادر درماني داشته باشد كه در اين شرايط بيمار به بخش ICU انتقال داده مي‌شود.

وي با اشاره به رابطه مستقيم ميان سوء تغذيه اين بيماران و بروز نارسايي کليوي، عفونت‌هاي خوني و در نهايت تاخير در بهبودي آنها، مهم‌ترين اقدام براي بازتواني اين بيماران را ضمن تثبيت شاخص‌هاي اوليه، تامين مواد مغذي به ويژه انرژي مورد نياز بافت‌ها و ارگان‌هاي بدن دانست.

مجتهدزاده ادامه داد: در حالتي که نياز بيمار به انرژي به طور فزاينده‌اي افزايش يافته، بهترين استراتژي تغذيه‌اي که مي‌تواند با کمترين عوارض، کنترل شده‌ترين مواد مغذي را در اختيار بدن بيمار قرار دهد، استفاده از غذاهاي فرموله است. به اين ترتيب تمام مواد غذايي و آب مورد نياز، با ارزش غذايي مشخص و کنترل شده، از طريق لوله و معمولا از راه ‌بيني وارد دستگاه گوارش بيمار مي‌شود.

وي در اين باره افزود: برخلاف شيوه تغذيه آشپزخانه‌اي، با غذاهاي فرموله مي‌ توان از رسيدن مواد مغذي معين و به ميزان مشخص به بدن بيمار اطمينان پيدا كرد. علاوه بر اين از وضعيت بهداشتي غذا نيز مي‌توان اطمينان کامل داشت؛ بنابراين به اين صورت مي‌توان بر يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي اصلي بدن بيمار و کادر درماني فائق آمد.

اين استاد داروسازي باليني در پايان ضمن تاکيد بر اهميت توجيه خانواده‌ها و همراهان بيماران و ضرورت فرهنگسازي در اين خصوص به ايسنا گفت: اهميت تامين مواد مغذي به ميزان کافي و به صورت کنترل شده آنقدر زياد است كه اگر به صورتي صحيح انجام شود مي‌تواند طول مدت بستري بيمار در ICU را نيز به طور چشمگيري کاهش دهد. به اين ترتيب علاوه بر کاهش رنج و محنت بيمار، صرفه‌جويي قابل ملاحظه‌اي نيز در هزينه‌هاي بيمار و همچنين بودجه درماني کشور صورت مي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.23621s, 18q