شربت آبليمو بهترين دارو براي پيشگيري از تشكيل سنگ كليه در تابستان است

۱۳۸۸/۰۴/۲۷ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 16406
شربت آبليمو بهترين دارو براي پيشگيري از تشكيل سنگ كليه در تابستان است
آمارها نشان مي‌دهد كه در آمريکا هر ساله تعداد 300 هزار نفر به دليل ابتلا به سنگ کليه در بيمارستان‌ها بستري مي‌شوند.

اما در اين تحقيق جديد دكتر استيو هوگز متخصص اورولوژي اطفال در مركز پزشكي بپتيست در دانشگاه فارست دريافته است كه نرخ ابتلا به سنگ كليه در كودكان بويژه در فصل تابستان افزايش مي‌يابد كه علت عمده آن تبخير و از دست رفتن آب بدن در اثر افزايش گرماي هوا است.

اين متخصص اطفال توصيه مي‌كند: هرچند مي‌دانيم كه نوشيدن آب زياد مي‌تواند اين مشكل را حل كند اما قطعا والدين نمي‌توانند از اين لحاظ دائما كودكان خود را كنترل كنند لذا بهترين شيوه براي جلوگيري از بروز اين مشكل تعيين يك رژيم غذايي مناسب براي كودكان است. براي مثال در اين شرايط بايد از مقدار نمك موجود در غذاي كودكان كاسته شود و همچنين در ميزان كلسيم موجود در رژيم غذايي آنها بايد تعادل برقرار شود.

بيماري سنگ كليه از مدت‌ها پيش در بدن انسان شناخته شده است. نمونه‌هاي سنگ کليه حتي در موميايي‌هاي مصر باستان نيز يافت مي‌شود.

سنگ کليه از مواد مختلفي تشکيل مي‌شود و اشکال و سايزهاي متفاوتي دارد؛ به طوري كه ممكن است به اندازه يک رشته موي ميکروسکوپي باشد و يا آن قدر بزرگ شود که تمام کليه را فرا بگيرد. در سه حالت متفاوت شيميايي موادي که در ادرار وجود دارند در هسته مرکزي کليه جمع شده و باعث رشد سنگ مي‌شوند. تقريبا در حدود 80 درصد از موارد، سنگ‌هاي کليه از طريق ادرار دفع مي‌شوند. اما اگر سنگ بيش از اندازه بزرگ باشد در درون کليه باقي مانده و محل خروج ادرار را مسدود مي‌کند. براي بهبود حال بيمار بايد از معالجات پزشکي کمک گرفت.

متخصصان هنوز دليل اصلي تشكيل سنگ كليه را نمي‌دانند اما گفته مي‌شود که اختلات متابوليسمي، مواد معدني و کالبدي در اين امر نقش مهمي را ايفا مي‌کنند. همچنين تا حدودي به اثبات رسيده است که مسائل ژنتيکي نيز در اين امر دخيل هستند. شيوه زندگي نيز بر روي بروز بيماري تاثير مي گذارد. بعلاوه افرادي که تحرک کمي دارند بيشتر از سايرين در معرض ابتلا به اين بيماري قرار مي‌گيرند. رژيم غذايي نيز يکي از عوامل کليدي به شمار مي‌رود. غذاهاي پرچاشني مثل کاري و فلفل نيز خطر ابتلا به بيماري را افزايش مي‌دهند.

نوشيدن آب فراوان به ويژه در آب و هواي مرطوب و تا حد امكان نوشيدن روزي 8 ليوان آب در امر پيشگيري حائز اهميت است. اگر شما زندگي بي‌تحرکي داريد سعي کنيد کمي ورزش کنيد، از راه رفتن در حوالي خانه شروع کنيد و رفته رفته ميزان تحرک خود را افزايش دهيد.

ميزان مصرف روزانه خود را از لبنيات بيشتر کنيد و مصرف غذاهاي فلفلي را نيز کاهش دهيد. همچنين از غذاهاي حاوي کاري و چاشني بيش از اندازه نيز خود داري کنيد.

دكتر هوگز در پايان تاكيد مي‌كند يكي از راه‌هاي پيشگيري از سنگ كليه كه حتي مي‌تواند از آب هم مفيدتر باشد تهيه و مصرف شربت آب ليمو است. به اين علت كه ليمو از گروه مركبات است و خاصيت اسيدي آن ضد تشكيل سنگ است. بنابراين تهيه اين شربت از مقداري ليمو، مقداري آب و كمي هم شكر براي اين كه مزه مناسبي پيدا كند در روزهاي گرم تابستاني گزينه مطلوبي براي پيشگيري از سنگ كليه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6787s, 18q