مصرف خامه به هيچ وجه در تابستان توصيه نمي‌شود

۱۳۸۸/۰۴/۲۷ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 16410
مصرف خامه به هيچ وجه در تابستان توصيه نمي‌شود
دكتر سيدعبدالصاحب باقري در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: مسموميت‌هاي غذايي ناشي از مصرف غذاهاي آلوده از شايع‌ترين بيماري‌هاي فصل تابستان است و با رعايت نكات بهداشتي و مصرف مواد غذايي پاستوريزه و مطمئن مي‌توان از ابتلا به مسموميت در تابستان پيشگيري كرد.

وي افزود: بيماري‌هاي ناشي از مصرف غذاهاي آلوده در فصل تابستان شامل دو گروه مسموميت‌هاي ناشي از مصرف مواد غذايي آلوده به باكتري‌ها، ويروس‌ها و ساير عوامل بيماري‌زا و مسموميت‌هاي ناشي از مصرف غذاهاي آغشته به مواد شيميايي مانند سموم و آفت‌كش‌ها هستند.

باقري تصريح كرد: به شهروندان توصيه مي‌شود براي پيشگيري از ابتلا به مسموميت‌هاي غذايي در فصل تابستان از خريد و مصرف مواد غذايي روباز از فروشندگان دوره گرد پرهيز كنند.

وي خاطرنشان كرد: دكه‌هاي سمبوسه و فلافل‌فروشي موجود در سطح بيشتر شهرهاي خوزستان به هيچ وجه اصول بهداشتي را رعايت نمي‌كنند. بنابراين بهتر است سمبوسه و فلافل به صورت خانگي تهيه و مصرف شود.

اين كارشناس تغذيه اضافه كرد: همچنين بستني از جمله مواد غذايي است كه به دليل وجود لبنيات در آن به مراقبت بسياري در تابستان نياز دارد و به شهروندان توصيه مي‌شود از مصرف بستني روباز و فله‌اي خودداري كرده و بستني را به صورت پاستوريزه مصرف كنند. همچنين يخ در بهشت‌هاي موجود در بازار به هيچ وجه بهداشتي نيست.

وي اظهار كرد: براي اطمينان از سالم بودن شير نيز بهتر است پيش از مصرف به مدت حداقل 20 دقيقه جوشانده شود. همچنين مصرف خامه در تابستان به هيچ وجه توصيه نمي‌شود.

باقري درباره نگهداري غذا متذكر شد: مسموميت‌هاي ناشي از مصرف آب آلوده نيز در فصل تابستان افزايش مي‌يابد. بنابراين لازم است افراد از مصرف آب غيرشرب و نامطمئن خودداري كرده و براي اطمينان از سلامت آب در سفر از آب معدني استفاده كنند.

وي گفت: احساس سرگيجه، سردرد، ضعف و تاري ديد از علائم مسموميت غذايي است و به محض مشاهده اين علائم بايد به پزشك مراجعه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36956s, 18q