آموزش «سلامت در مديريت بحران» به کل دانشجويان پزشکي شيراز ارايه مي‌شود

۱۳۸۸/۰۴/۲۷ - ۱۲:۲۹ - کد خبر: 16422
آموزش «سلامت در مديريت بحران» به کل دانشجويان پزشکي شيراز ارايه مي‌شود
دکتر محمد جواد مراديان رييس مرکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکي استان فارس با بيان اين مطلب، گفت: دانشجويان سال آخر پزشکي که در بخش بيهوشي آموزش مي‌بينند اين دوره را به مدت 3 روز مي‌گذرانند.

وي افزود: در اين دوره‌ها دانشجويان با مفاهيم اوليه آموزش‌هاي مرتبط با حوادث پيش‌بيني نشده به صورت کارگاهي و عملي آشنا مي شوند.

وي با بيان اينکه اين دوره در يکي از دانشگاه‌هاي پزشکي تهران به صورت اختياري برگزار مي‌شود، گفت: حضور کل دانشجويان پزشکي در اين دوره براي نخستين بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکي شيراز صورت مي‌گيرد.

وي اظهار داشت: در حال حاضر در سيستم درماني، زودتر يا ديرتر ويزيت شدن بيمار بر اساس نوبت دهي است، يعني بيماري که زودتر مراجعه مي‌کند سريع‌تر توسط پزشک معاينه مي‌شود در حالي که در حوادث، بيماران بايد طبقه‌بندي شوند به همين دليل آموزش پزشکان براي آشنايي آنها با شرايط بحراني ضروري است.

دکتر مراديان گفت: عنوان‌هاي درسي اين دوره عبارتند از مفاهيم مديريت بحران، چگونگي اولويت بندي بيماران در حوادث (ترياژ)، آشنايي با سامانه مديريت صحنه (ICS) و آشنايي با مفاهيم پدافند غيرعامل.

به گفته وي، با توجه به اينکه شيوه معاينه و درمان بيمار در اورژانس پيش بيمارستاني شبيه درمان بيماران و مصدومين در حوادث است و همچنين به دليل تخصصي بودن برخي از تجهيزات و اقدامات در آمبولانس ها، يک تجربه حضور در مأموريت اورژانس 115 ، با نظارت مربي، به کارگاه اضافه شد که بر اساس آن دانشجويان پس از آشنايي با تجهيزات و وسايل آمبولانس در يک مأموريت واقعي شرکت مي کنند و سپس به تبادل نظر با مربي در مورد آن مأموريت مي پردازند.

رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي استان فارس اظهار داشت: با توجه به اهميت کارگروهي در حوادث اميدواريم با تأمين اعتبارات لازم، ساير رشته هاي حوزه پزشکي به ويژه پرستاران و دانشجويان کارداني فوريت هاي پزشکي نيز بتوانند در اين دوره آموزشي شرکت کنند.

وي گفت: در سه ماه گذشته سه دوره از اين کارگاه ها برگزار شده که بر اساس نجام پيش و پس آزمون، کارگاه ها به صورت ميانگين بيش از 50 درصد موجب افزايش اطلاعات دانشجويان پزشکي در زمينه هاي آموزشي شده اند.

دکتر مراديان بيان داشت: اين دوره هاي آموزشي با همکاري معاونت آموزشي دانشگاه، مرکز توسعه آموزش هاي پزشکي (EDC) و گروه بيهوشي توسط مرکز اورژانس فارس اجرا مي شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85374s, 18q