با هدف مقابله با قاچاق دارو مديركل دارويي وزارت بهداشت خبر داد: الصاق برچسب امنيتي بر روي داروهاي گران‌قيمت در آينده نزديك

۱۳۸۸/۰۴/۲۸ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 16433
با هدف مقابله با قاچاق دارو مديركل دارويي وزارت بهداشت خبر داد: الصاق برچسب امنيتي بر روي داروهاي گران‌قيمت در آينده نزديك
دكترعبدالهي اصل مديركل دارويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اينكه در حال حاضر95 درصد از حجم دارويي مورد نياز كشور در داخل توليد و وارد بازار مصرف مي‌شود، افزود: پوشش يارانه‌اي داروهاي بيماران هموفيلي بالاي 95 درصد و پوشش يارانه‌اي بيماران ام اس حدود 50 درصد است.

وي از اجراي طرح برچسب امنيتي داروها با تعرفه‌هاي بالا در آينده نزديك خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح از قاچاق و واردات غير رسمي داروهاي گران قيمت و ورود داروهاي تقلبي جلوگيري شده و مردم مي‌توانند داروهاي وارداتي و مورد تائيد وزارت بهداشت را كه عمدتا داروهاي گران قيمت بوده و براي بيماران خاص تجويز مي‌شود تهيه كنند.

دكتر خليلي، رييس دانشگاه علوم پزشكي تبريز هم در سخناني استفاده منطقي دارو و اجراي صحيح طرح پزشك خانواده را براي تجويز و استفاده صحيح دارو امري بسيار ضروري دانست و خاطرنشان كرد: هم اكنون در استان بيش از يك هزار و 400 گونه گياه دارويي وجود دارد كه بايد محققان علوم دارويي و شركت‌هاي توليد كننده دارو با انجام تحقيقات بر روي خواص گياهان از آنها استفاده كنند.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي تبريز با بيان اين كه دارو به عنوان يك عامل اثرگذار در درمان و بهبود بيماران به شمار مي رود، افزود: بهبود و ارتقاي كيفي و كمي دارو و بررسي نحوه تهيه، توزيع، عرضه و مصرف دارو از جمله اهداف عمده همايش است.

حبيبي، برگزاري كارگاه‌هاي حقوقي امور دارو، قاچاق داروو نحوه برخورد با آن، مكانيزاسيون و مديريت يكپارچه اطلاعات امور داروئي، تفويض صدور پروانه نظارت بر بانكها و ملزومات پزشكي و ضد عفوني كننده‌هاي بيمارستاني را از جمله موضوعات مطرح دراين همايش بيان كرد.

وي، بستر سازي در حوزه توزيع دارو به صورت آنلاين را براي كسب اطلاع تمامي خريداران امري ضروري دانست و افزود: رقابت سالم مابين شركتهاي توليد كننده دارو بايد ايجاد شود.

حبيبي با بيان اينكه بايد نظارت دقيق بر شبكه‌هاي توزيع داروها صورت گيرد، اظهار كرد: اگر در سيستم توزيع، تخلفاتي همچون توزيع داروهاي قاچاق در داروخانه‌ها انجام شود با متخلفان برخورد جدي صورت خواهد گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79182s, 19q