عدم جبران کمبود آب بدن در بيماري اسهال موجب آسيب کليه مي‌شود

۱۳۸۸/۰۴/۲۸ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 16436
عدم جبران کمبود آب بدن در بيماري اسهال موجب آسيب کليه مي‌شود
دکتر مينا آصف زاده، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي قزوين در گفت‌وگو با ايسنا، درباره عفونتهاي روده‌اي گفت: اين عفونت‌ها از طريق عوامل باکتريايي، ويروسي انگلي، به صورت خوراکي وارد روده انسان شده و تداخلات باليني را به صورت اسهال، تب، تهوع و دردهاي شکمي بروز مي‌دهد.

وي در خصوص عفونت‌هاي روده‌اي و اسهال اظهار کرد: مهمترين مساله اسهال از دست رفتن آب بدن است که اگر جبران نشود باعث آسيب به کليه خواهد شد.

آصف زاده افزود: اگر اين بيماري با استفراغ همراه باشد بايد سريعا فرد به مراکز درماني مراجعه و سرم تزريقي دريافت كند.

وي با اشاره به اينکه با شروع اسهال بايد به فرد مايعات خوراکي داده شود، گفت: علاوه بر مايعات مي‌توان از سرم خوراکي به صورت سه پيمانه شکر و نصف قاشق چايخوري نمک و نصف قاشق چايخوري جوش شيرين و يک فنجان آب پرتقال در يک ليتر آب استفاده کرد.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني در مورد بيماراني که مشکل گوارشي دارند، اظهار کرد: اين بيماران براي پيشگيري از اسهال بايد به طور منطقي و تحت نظارت پزشک از داروهاي آنتي اسيد استفاده کنند.

آصف زاده رعايت بهداشت فردي را در پيشگيري از بيماري‌هاي روده‌اي مهم دانست و افزود: شست و شوي دستها با آب و صابون، ضد عفوني كردن سبزيجات، استفاده از آب آشاميدني سالم و تهيه مواد غذايي از مراکز بهداشتي از جمله مواردي است که بايد براي پيشگيري از اين بيماري رعايت کرد.

وي افزود: با توجه به اين که بيماري اسهال در فصل گرم شايعتر است، بايد در مسافرت از خوردن غذاهاي نپخته و غيربهداشتي در رستوران‌هاي بين راهي خودداري و بهداشت فردي را رعايت كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7014s, 18q