ورود روش جلوگيري ازبارداري كاشتني به برنامه كشوري تنظيم خانواده طي يك‌سال آينده

۱۳۸۸/۰۴/۲۸ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 16440
ورود روش جلوگيري ازبارداري كاشتني به برنامه كشوري تنظيم خانواده طي يك‌سال آينده
دكتر محمد اسلامي، در گفت‌وگو با ايسنا، اين دو روش را شامل آمپول‌هاي تزريقي يك ماهه (سيكلوفم) و روش اورژانسي پيشگيري از بارداري (لونورژسترول) برشمرد و افزود: از اين دو روش به مدت دو سال در كشور استفاده شده است.

وي، با بيان اينكه هم اكنون اين دو روش جديد جلوگيري از بارداري حتي در مناطق روستايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گفت: كار تحقيقاتي بر روي روش پيشگيري از بارداري كاشتني هم به مدت 6 ماه با نتايج مقدماتي رضايت بخش در حال انجام است و اميد آن مي‌رود كه اين روش جديد طي يكسال آينده به برنامه كشوري تنظيم خانواده اضافه شود.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، با اين توضيح كه در نخستين سال استفاده از سيكلوفم شمار مصرف كنندگان20 هزار نفر و در سال دوم با 5/2 برابر افزايش به 50 هزار نفر رسيد، گفت: اميدواريم اين سير افزايشي طي 2 سال آينده با سرعت بيشتري طي شود و در حد ساير روش‌هاي پيشگيري از بارداري به ثبات لازم برسد.

دكتر اسلامي، همچنين با بيان اينكه ميزان نرخ رشد جمعيت براساس اعلام مركز آمار ايران در فاصله سال‌هاي 75 تا 85، 6/1 بوده است، افزود: ميزان نرخ رشد جمعيت در آغاز برنامه‌هاي تنظيم خانواده با هدف ارتقا سلامت مادران و كودكان 8/3 بود كه هم اكنون پس از گذشت 20 سال به متوسط 6/1 رسيده‌ است.

وي، هدف برنامه‌هاي كشوري تنظيم خانواه را ارتقا سلامت مادر و كودك و نه كاهش نرخ رشد جمعيت برشمرد و افزود: وزارت بهداشت در كنار ساير سازمان‌ها، مسئول اجراي قانون آمايش سرزمين است كه در اين قانون به حداكثر رشد جمعيت يك درصد اشاره شده است.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت، با بيان اينكه در برخي از مناطق كشور باروري به ميزان جايگزين رسيده است در ادامه افزود: اين در حالي است كه در برخي از مناطق كشور هنوز باروري‌هاي خطرناك وجود دارند كه بايد كاهش يابد.

دكتر اسلامي، با تاكيد بر هماهنگي برنامه‌ها، سياست‌ها و عملكردهاي وزارت بهداشت بر تمركز و توجه بيشتر به سلامت زنان و كودكان در شرايط بحراني اقتصاد جهان گفت: شايد با بروز بحران‌هاي اقتصادي توجه از بسياري از نكات حساس به ساير موارد معطوف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92838s, 18q