خارج نشدن سالمندان،كودكان وگروه‌هاي مستعد گرمازدگي ازمنزل درساعات اوج گرما

۱۳۸۸/۰۴/۲۸ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 16445
خارج نشدن سالمندان،كودكان وگروه‌هاي مستعد گرمازدگي ازمنزل درساعات اوج گرما
دكتر صفيه عشوري مقدم، در گفت‌وگو باايسنا، در تشريح نحوه بروز گرمازدگي اظهار كرد: در صورت قرارگيري فرد در محيط گرم، سيستم تنظيم درجه حرارت بدن از كار مي‌افتد كه اين وضعيت در محيط‌هاي گرم و مرطوب و فعاليت‌هاي بدني شديد تشديد مي‌شود.

وي، ادامه داد: با افزايش درجه حرارت بدن براي جبران، تعريق بيشتر شده و متعاقب آن جريان خون به سمت نواحي سطحي بدن (پوست) افزايش مي‌يابد.

كارشناس مسئول آموزش مركز مديريت فوريت‌ها و حوادث پزشكي وزارت بهداشت با بيان اينكه با افزايش ميزان درجه حرارت محيط، درجه حرارت مركزي بدن هم افزايش مي‌يابد، گفت: از عوارض تعريق شديد از دست دادن مقادير فراوان مايعات بدن به همراه نمك است.

دكتر عشوري مقدم، افزايش دماي مركزي بدن، خشكي پوست، افزايش تعداد تنفس، حالت گيجي و در نهايت عدم هشياري را از علايم گرمازدگي برشمرد و افزود: گاهي شدت گرما به حدي است كه فرد از فرط گرمازدگي وارد خستگي گرمايي مي‌شود.

وي، احتمال بروز گرمازدگي در محيط گرم و مرطوب را بيشتر دانست و يادآور شد: در اين حالت، پوست برافروخته و حتي بي رنگ و رنگ پريده و گاهي تيره مي شود و سردرد و در موارد شديدتر گرفتگي و درد شديد عضلات، اختلال در ذهن و تكلم، پرخاشگري، خواب آلودگي، گيجي، كاهش و سستي عكس‌العمل تشنج و در بدترين شرايط كما و مرگ بروز مي‌كند.

كارشناس مسئول آموزش مركز مديريت فوريت‌ها و حوادث پزشكي وزارت بهداشت، گرمازدگي را نوعي اورژانس پزشكي برشمرد و افزود: از اين رو بايد پيش از رسيدن امدادگران اورژانس 115 بر بالين فرد گرمازده كمك‌هاي اوليه آغاز شود.

دكترعشوري مقدم، افزود: درنخستين اقدام براي كمك به فرد گرمازده بايد سريعا وي را از محيط گرم خارج كرد و در وضعيت پشت خوابانده شود سپس با پارچه‌اي مرطوب يا كيسه يخ، گرم‌ترين نواحي (چين‌هاي بدن) نظير گردن، كشاله ران،‌ زير بغل و پشت زانو خنگ نگه داشته شود.

وي با بيان اينكه فرد گرمازده به علت تعريق، مايعات فراواني را از دست مي دهد به ايسنا گفت: غلظت خون فرد گرمازده افزايش مي‌يابد؛ بنابراين خون‌رساني به قلب و مغز دچار اختلال مي‌شود دراين شرايط بالا نگهداشتن پاها توصيه مي‌شود.

كارشناس مسئول آموزش مركز مديريت فوريت‌ها و حوادث پزشكي وزارت بهداشت، ادامه داد: چنانچه فرد گرمازده و با كرامپ‌هاي عضلاني، هشيار و قادر به تحمل مصرف مايعات است مي‌توان مايعات خنك را به وي خوراند و به جبران نمك از دست رفته يك قاشق چايخوري نمك به يك ليتر آب (معادل 4 ليوان) اضافه و در صورت امكان به اين محلول اندكي مواد شيرين افزوده شود.

دكترعشوري مقدم، با توصيه به اين كه در صورت عدم توانايي نوشيدن مايعات توسط فرد گرمازده انتقال وي به يك مركز درماني الزامي است، گفت: براي افراد گرمازده استراحت 24 ساعته توصيه مي‌شود.

وي، با توصيه به هموطنان مبني بر پوشيدن لباس‌هاي خنك، نخي و پنبه‌اي نازك و به رنگ روشن كه امكان تبادل هوا فراهم شود، افزود: بدين ترتيب با تبخير مناسب مانع از بروز گرمازدگي مي‌شود.

كارشناس مسئول آموزش مركز مديريت فوريت‌ها و حوادث پزشكي وزارت بهداشت با تاكيد بر اين كه در هواي گرم از خوردن غذاي چرب و سنگين خودداري شود، گفت: افرادي كه ناگزير به فعاليت‌هاي ورزشي در هواي گرم هستند بايد براي سازگاري بدن از نرمش‌هاي سبك آغاز كنند و فعاليت‌هاي ورزشي سنگين را به ابتداي صبح و يا عصر موكول كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.96605s, 18q