تدوين سومين برنامه پنج ساله راهبردي ايدز در كشور

۱۳۸۸/۰۴/۳۰ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 16457
تدوين سومين برنامه پنج ساله راهبردي ايدز در كشور
دكتر عباس صداقت، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه دومين برنامه كشوري راهبردي ايدز آخرين سال اجراي خود را سپري مي‌كند، اظهار كرد: اين برنامه براي هم سويي با برنامه چهارم توسعه سه ساله ديده شده بود.

وي در ادامه از تهيه برنامه شاخص‌هاي پايش و ارزشيابي دومين برنامه استراتژيك كشوري ايدز با كمك سازمان‌ها و ارگان‌هاي مرتبط از جمله سازمان بهزيستي، زندانها و هلال احمر خبر داد و گفت: بدين ترتيب دومين برنامه راهبردي ايدز هم ارزشيابي مي‌شود.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اين كه تاكنون اين شاخص‌ها تعيين و طي جلسه‌اي در كميته كشوري به تصويب رسيده است، افزود: كارگاه آموزشي آن نيز برگزار شده و طي دو تا سه ماه آينده اجرا و نتايج آن استخراج مي‌شود.

دكتر صداقت با تاكيد بر اين كه از نتايج حاصل از اين ارزشيابي براي تحليل وضعيت موجود بيماري در كشوراستفاده خواهد شد، ‌گفت: از ديگر برنامه‌هاي وزارت بهداشت، راه اندازي پنج مركز خدمات مشاوره‌اي و كاهش آسيب ويژه زنان آسيب پذير شامل زنان همسران مصرف كننده مواد مخدر، زندانيان و يا زنان مصرف كننده مواد مخدر و يا با رفتارهاي جنسي حفاظت نشده بوده است.

وي، با اشاره به راه‌اندازي اين پنج مركز در چهار استان فارس، اصفهان، كرمانشاه و لرستان افزود: تا پايان امسال تعداد اين پايگاه‌ها به 10 مركز خواهد رسيد.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت، ارزيابي مراكز مشاوره‌اي با هدف ارتقا كيفي خدمات را از ديگر برنامه‌هاي وزارت بهداشت برشمرد و افزود: برنامه آموزش خانواده‌ها در ارتباط با HIV / ايدز هم آماده شد و از شهريور ماه اجرا خواهد شد.

دكتر صداقت اين آموزش را شامل همه خانواده‌هاي ايراني عنوان كرد و به ايسنا گفت: در اين برنامه در خصوص رفتارهاي تاثيرگذار در سنين پيش از دبستان و نيز آشنايي كودكان سنين دبستان و بالاتر با رفتارهاي پرخطر و نحوه محافظت از خود آموزش‌هايي داده مي‌شود.

وي، به وجود بيش از 19 هزار فرد آلوده به ويروس ايدز در كشور اشاره كرد و افزود: بخشي از اين افراد بيمه شده هستند، برخي خارج از دسترس و بخشي هم تحت نظام مراقبت وزارت بهداشت قرار دارند؛ اما هم اكنون دستورالعمل اجرايي بيمه همه مبتلايان به ايدز و خانواده‌هاي آنان آماده و از سوي وزارت رفاه به بهداشت اعلام شده و وزارت بهداشت اين دستورالعمل را به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور و وزارت رفاه هم به سازمان بيمه خدمات درماني ابلاغ كرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.265s, 18q