سفر به سلامت/

از خوردن آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها در حين سفر خودداري كنيد

۱۳۸۸/۰۵/۰۱ - ۱۸:۳۳ - کد خبر: 16478
از خوردن آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها در حين سفر خودداري كنيد
دکتر شهرام آگاه فوق تخصص گوارش در گفت وگو با ايسنا گفت: مهمترين مسئله سفر به ويژه در تابستان انواع عفونت‌هايي است که خود را به صورت عفونت‌هاي دستگاه گوارش از جمله عفونت‌ها و مسموميت‌هاي غذايي نشان مي‌دهند و علت عمده آنها مصرف زياد غذاهاي بين راهي با بهداشت کم يا استفاده از غذاهاي آماده با بسته‌بندي نامناسب و يا غذاهاي فاسد و مانده است.

وي افزود: اين گونه غذاها اغلب حاوي انواع باکتري‌ها، ويروس‌ها و ميکروب‌هاي بيماري زا هستند و گاه خود حاوي ميکروب نيستند بکله داراي سموم ناشي از ميکروب‌ها بوده و با ورود به بدن باعث ايجاد مسموميت غذايي مي‌شوند.

وي در ادامه ضمن اشاره به اين که اين مسموميت‌ها اغلب خود را به شکل استفراغ، اسهال يا هر دو نشان مي‌دهند؛ تصريح کرد: بهترين راه پيشگيري از اين بيماري‌ها استفاده از غذاهاي آماده فاسد نشدني است که در خانه تهيه مي‌شود و در صورت خريد غذاهاي بسته‌بندي شده سالم و يا از رستوران‌هاي تحت کنترل بهداشتي و مورد تاييد وزارت بهداشت استفاده شود. همچنين در صورت ابتلا به اين بيماري که مهمترين عارضه آن از دست دادن آب بدن است؛ توصيه مي‌شود علاوه بر استراحت حتما آب و املاح از دست رفته تامين شود و با مصرف سرم‌هاي خوراکي ORS به بهبود آن کمک کرد.

وي در پايان تاکيد کرد: در مصرف آب آشاميدني بايد دقت شود؛ چرا که آب يکي از روش‌هاي مهم انتقال بيماري‌هاي دستگاه گوارش به خصوص در سفرهاست. بنابراين از خوردن آب چشمه‌ها و رودها بايد خودداري شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42163s, 18q