40درصد زنان باردار كشور با كم خوني مواجهند

۱۳۸۸/۰۵/۰۱ - ۱۸:۳۶ - کد خبر: 16480
40درصد زنان باردار كشور با كم خوني مواجهند
دكتر نسرين اميدوار در گفت‌وگو با ايسنا، غني‌سازي مواد غذايي را از روش‌هاي بسيار مطلوب براي جبران كمبود مواد مغذي عنوان كرد و گفت: در صورتي كه غني سازي مواد غذايي به شكلي مناسب انجام شود از جمله آن كه رنگ و طعم مواد غذايي در جريان غني سازي تغيير نكند، يكي از روش‌هاي خوب جبران كمبودهاي مواد مغذي در سطح وسيع است و در صورتي كه اين مواد غني شده به درستي مصرف شوند مي‌توانند به عنوان منابع خوبي براي گروه‌هاي هدف مورد استفاده قرار گيرند.

وي، آهن، اسيد فوليك، كلسيم، ويتامين A و D‌ را از ويتامين‌ها و املاحي عنوان كرد كه لازم است بيش از ديگر ويتامين‌ها در غني‌سازي مواد غذايي مورد توجه قرار گيرند و گفت: در حال حاضر غني سازي مواد غذايي با اين ويتامين‌ها مطرح است. همچنين با توجه به اهميت تغذيه از سنين كودكي و نوجواني بهتر است شيري كه در مدارس توزيع مي‌شود از انواع شيرهاي غني سازي شده با ويتامين D باشد.

دكتر اميدوار با تاكيد بر لزوم ارزشمند كردن منابع غلات بوسيله فيبر گفت: در جريان فرآوري غلات، پوسته آنها گرفته مي‌شود و به اين ترتيب ارزش غذايي آنها كاهش مي‌يابد. همچنين ويتامين‌هاي گروه B‌ در اين فرآوري از دست مي‌روند. اين در حالي است كه در بسياري از كشورها به همان ميزاني كه از ارزش غذايي غلات به دنبال پوسته گيري كاسته مي‌شود، ارزشمندسازي صورت مي‌گيرد و اين امر در بسياري از كشورها اجباري است.

40 درصد زنان باردار كشور، كم خون هستند

وي، آهن و اسيد فوليك را دو ماده مغذي موثر در خونسازي عنوان كرد و گفت: كمبود اين مواد معمولا با كم خوني همراه مي‌شود؛ اين در حالي است كه عليرغم اهميت اين مساله حدود 40 درصد زنان باردار كشور با كم خوني به ويژه كم خوني ناشي از كمبود آهن روبرو هستند و در دختران و پسران نيز ذخاير آهن كم است.

مصرف گوجه فرنگي و ليموترش همراه با غذا در جذب آهن موثر است

رييس انجمن تغذيه با تاكيد بر مصرف منابع ويتامين C همراه با منابع آهن به منظور جذب بهتر آهن، گفت: عادت به مصرف مواد غذايي مانند ليموترش، گوجه فرنگي و سالاد همراه با غذا در جذب بهتر آهن در بدن موثر است.

كمبود ويتامين A در استان‌هاي جنوب شرقي كشور

وي با اشاره به كمبود ويتامين A در استان‌هاي جنوب شرقي كشور از جمله استان سيستان و بلوچستان و همچنين كمبود حاشيه‌اي اين ويتامين در برخي نقاط كشور، ادامه داد: ويتامين A در گوشت و جگر و همچنين منابع گياهي آن در سبزي‌ها و ميوه‌هاي سبز تيره، زرد تيره و نارنجي يافت مي‌شود. به اين ترتيب توصيه مي‌شود افراد روزانه از هر كدام از اين گروه‌هاي رنگي ميوه‌ها و سبزي‌ها نيز استفاده كنند.

آلودگي شهرها و كوچك بودن خانه‌هاي شهري، شانس جذب ويتامين D را كاهش مي‌دهد

دكتر اميدوار، كمبود ويتامين D در كشور را بالا عنوان كرد و به ايسنا گفت: عليرغم اين كه ايران كشوري پرآفتاب است اما كمبود ويتامين D از شيوع بالايي برخوردار است. شهرنشيني، آلودگي شهرها و كوچك بودن خانه‌هاي شهري شانس جذب ويتامين D‌ را كاهش مي‌دهد و لازم است در اين زمينه نيز در جهت غني سازي حركت كرد.

ميزان مصرف لبنيات در كشور در حد نصاب نيست

وي با اشاره به كمبود كلسيم نيز گفت: ميزان مصرف لبنيات به ويژه شير در ميان افراد كشور در حد نصاب نيست. به عنوان نمونه افراد بزرگسال بايد روزانه حداقل 2 تا 3 واحد شير مصرف كنند؛ اين در حالي است كه ميزان مصرف شير در بزرگسالان كشور كمتر از يك واحد است. بنابراين لازم است اقداماتي در جهت ترويج مصرف منابع كلسيم صورت گيرد.

رييس انجمن تغذيه ايران در پايان با اشاره به عوارض كمبود ويتامين D و كلسيم گفت: كمبود ويتامين D و كلسيم در كودكان، نرمي استخوان و در سنين بالا پوكي استخوان را به دنبال دارد. در مجموع سلامت استخوانها و دندانها در گرو مصرف كافي كلسيم و ويتامين D است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28856s, 19q