شستشوي مكرر دست‌ها، مهمترين شيوه پيشگيري از آنفلوآنزاي خوكي

۱۳۸۸/۰۵/۰۱ - ۱۹:۰۴ - کد خبر: 16490
شستشوي مكرر دست‌ها، مهمترين شيوه پيشگيري از آنفلوآنزاي خوكي
دكتر عبدالرضا سودبخش در گفت‌وگو با ايسنا، راه انتقال اين نوع آنفلوآنزا را قطرات تنفسي از طريق دست دادن و روبوسي عنوان كرد و افزود: از اين رو مهم‌ترين راه پيشگيري از انتقال عفونت آنفلوآنزاي خوكي، شستن مكرر دست حتي پيش از صرف غذا است.

وي با تاكيد بر ضرورت رعايت بهداشت فردي، استراحت به ميزان كافي براي به حداقل رساندن تماس با اطرافيان و افزايش سرعت بهبودي بيماري الزامي دانست و يادآور شد: اگرچه ميزان كشندگي آنفلوآنزاي خوكي يك تا دو درصد است اما نبايد فراموش كرد كه اين ميزان در افراد مبتلا به بيماري‌هاي مزمن قلبي- ريوي، سالمندان و زنان باردار بيشتر مي‌شود.

اين متخصص عفوني گفت: هرچند ممكن است منشا اين نوع آنفلوآنزا، خوك باشد اما هم اكنون راه اصلي سرايت آن انسان به انسان است و درعين حال نبايد احتمال ابتلا به آنفلوآنزاي پرندگان را هم از نظر دور داشت.

دكتر سودبخش با توصيه به مديران كاروان‌هاي زيارتي مبني بر فراهم آوري مقادير فراوان آب براي شست‌وشوي مداوم دست‌ها در ادامه بر پرهيز از روبوسي و دست زدن به ضريح و حتي سنگ حجرالاسود تاكيد كرد.

اين متخصص عفوني، در پايان تلقيح واكسن را از ديگر راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به آنفلوآنزاي خوكي عنوان كرد و يادآور شد: اما هم اكنون واكسن مورد نياز با ميزان عوارض كم و اثر بخشي فراوان به مرحله توليد نرسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.02841s, 18q