نابودي تومورهاي سرطاني با نانوآنتن‌هاي طلا!

۱۳۸۸/۰۵/۰۳ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 16519
نابودي تومورهاي سرطاني با نانوآنتن‌هاي طلا!
هم‌اکنون يک گروه تحقيقاتي بين‌المللي نشان داده ‌است که نانوميله‌هاي طلاي روکش داده‌شده با پليمر فقط با يک دوز، تمام تومورها را در يک مدل حيواني از سرطان انساني، تخريب مي‌كنند.

اين گروه پژوهشي به سرپرستي سانگيتا بهاتيا از مؤسسه فن‌آوري ماساچوست، نانوميله‌هاي طلاي روکش‌داده‌شده با پلي‌اتيلن گلايکولي توسعه داده‌اند که رکورد جديدي براي زمان باقي ماندن در گردش جريان خون، ثبت کرده‌اند.

اين نيمه عمر بلند مدت گردش که حدوداً 17 ساعت است، موجب مي‌شود که اين نانوميله‌ها فرصت تجمع در تومورها را بدست آورند.

نانوذرات طلا مي‌توانند بسته به شکل خود، فرکانس‌هاي متفاوتي از نور را جذب كنند. ذرات ميله‌يي شکلي که براي اين مطالعه ساخته شده‌اند، نور نزديک به مادون قرمز را جذب مي‌کنند که موجب گرم ‌شدن نانوميله‌ها مي‌شود ولي بدون هيچ خطري از پوست انسان عبور مي‌كند.

در اين کار، تومورهاي موجود در بدن يک موش که اين نانوميله‌ها از راه تزريق وريدي وارد بدنش شده بودند، در اثر تابيدن نور ليزر نزديک به مادون قرمز، طي مدت 15 روز از بين رفتند.

اين موش‌ها به مدت سه ماه بدون هيچ اثري از عود بيماري و تا پايان مطالعه زنده ماندند، اما آنهايي که هيچ درماني دريافت نکرده بودند يا فقط نانوميله‌ها يا ليزر را به تنهايي دريافت کرده بودند، طي چند هفته مردند.

طي يک بار قرارگرفتن در معرض ليزر نزديک به مادون قرمز، اين نانوميله‌ها تا دماي 70 درجه سانتي گراد گرم مي‌شوند که براي کشتن سلول‌هاي سرطاني کافي است.

به علاوه گرم‌ کردن آنها تا دمايي کمتر، موجب ضعيف شدن سلول‌هاي سرطاني مي‌شود به طوري که تأثيرپذيري از درمان‌هاي شيميايي فعلي را افزايش مي‌دهد و در نتيجه امکان استفاده از اين نانوميله‌ها به عنوان مکملي در اين‌گونه درمان‌ها، را افزايش مي‌دهد. به گزارش ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين نانوميله‌ها همچنين مي‌توانند براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني باقيمانده پس از عمليات جراحي مورد استفاده قرار گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73786s, 18q