موشهای شبیه سازی شده با کمک سلولهای بنیادین غیرجنینی تولید شدند

۱۳۸۸/۰۵/۰۳ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 16523
موشهای شبیه سازی شده با کمک سلولهای بنیادین غیرجنینی تولید شدند
گروهی از دانشمندان چینی با استفاده از نوعی از سلولهای بنیادین که به جنین آسیبی وارد نمی آورد به دستاوردی بزرگ دست یافتند. این سلولها از سلولهای معمولی پوست به دست آمده اند که تا کنون تواناییهای این نوع از سلولها به اثبات نرسیده بود.

یکی از شیوه های آزمایش بر روی تواناییهای این سلولها، بررسی امکان تولید حیات مجدد است که محققان چینی با به وجود آوردن موشی از این سلولهای بنیادین ثابت کردند که امکان استفاده از این سلولها در این زمینه خاص وجود خواهد داشت.

دانشمندان در ابتدا با کمک سلولهای بنیادینی که از سلولهای پوستی موشهای نوزاد برگرفته شده بود و برنامه ریزی مجدد آنها موفق به تولید نسل اول موشها شدند.

با این وجود این جانداران شبیه سازی شده از نواقص زیادی برخوردار بوده و تحت تاثیر دلایل ناشناخته ای جان خود را از دست می دادند. به همین دلیل گروهی از دانشمندان با تولید نوع جدیدی از سلولهای بنیادین به نام iPS موفق به ارائه شیوه ای برای تولید موشهایی سالم در نسل دوم و سوم شدند.

فانی ژنگ یکی از مدیران موسسه ژنتیک پزشکی شانگهای اعلام کرد این موشهای جدید ثابت می کنند استفاده از سلولهای iPS در تولید موجودات زنده عملی و ممکن است. این نوع از سلولهای بنیادین میزان مجادلاتی که بر سر تولید سلولهای جنینی وجود دارد را کاهش خواهد داد زیرا سلولهای بنیادین جنینی معمولا طی فرایندی که منجر به تخریب جنین خواهد شد در کلینیکهای باروری به دست می آیند.

سلولهای iPS از نوعی ویروس برای برنامه ریزی مجدد ژنتیکی سلولهای پوستی برای تولید سلولهای بنیادین استفاده می کند. به دلیل اینکه این سلولها توانایی تولید جفت را ندارند دانشمندان این سلولها را با سلولهایی که توانایی تولید جفت را دارند ترکیب خواهند کرد تا جنین موجود شکل گیرد.

ژنگ معتقد است با وجود دستیابی به چنین نمونه با ارزشی، تمامی مطالعات بر روی گونه های مختلف سلولهای بنیادین همچنان باید ادامه پیدا کند. طی مطالعاتی که وی انجام داده است در حدود 27 موش زنده متولد شده اند که برخی از آنها از ناهنجاریهایی برخوردارند که این ناهنجاریها توسط دانشمندان افشا نشده است.

این 27 موش، نسل دوم و سومی از موشها را بدون هیچگونه ناهنجاری به وجود آورده اند. این درحالی است که محققان دیگر تنها موفق به تولید چهار موش شده اند که سه موش از میان چهار جاندار جان خود را از دست داده و تنها یکی از موشها زنده باقی مانده است.

بر اساس گزارش AP، ژنگ معتقد است با وجود نیاز به مطالعات بیشتر در این زمینه قبل از آغاز به مطالعات بر روی انسان با تبحر در تولید چنین جاندارانی می توان عوامل انواع بیماریها را ردیابی کرده و به بسیاری از شیوه های حیاتی درمانی برای بیماریهای مهلک انسانی دست یافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.07826s, 18q