بيمه‌ها امسال توان پرداخت 700 ميليارد تومان از بدهي بيمارستانها را ندارند

۱۳۸۸/۰۵/۰۴ - ۱۰:۰۲ - کد خبر: 16536
بيمه‌ها امسال توان پرداخت 700 ميليارد تومان از بدهي بيمارستانها را ندارند
مسعود ابوالحلاج در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: وزارت بهداشت به علت كسري منابع بيمه‌ها و تأخير در وصول مطالبات خود به شدت در اداره بيمارستانها با مشكل مواجه است اما نمي‌تواند به جايي شكايب ببرد چون فايده‌اي ندارد، زيرا منابع بيمه‌ها با افزايش تعرفه‌هاي پزشكي همخواني و تناسب ندارد و همه انواع بيمه‌ها اعم از سازمان بيمه خدمات درماني، بيمه نيروهاي مسلح و ساير بيمه‌هايي كه از دولت اعتبار مي‌گيرند، به شدت با كسري منابع مالي مواجه هستند.
وي ادامه داد: اين كسري بودجه باعث شده است كه بيمه‌ها كه اكنون مطالبات بيمارستانها را با 6 ماه تأخير پرداخت مي‌كنند، چون منابع مالي ندارند، تأخير آنها به 9 ماه هم افزايش ‌يابد، در حالي كه مطابق قانون بودجه امسال، مصوب مجلس بايد 60درصد مطالبات بيمارستانها را ظرف 2 هفته بپردازند.
مدير كل بودجه وزارت بهداشت گفت: درست كه بر اساس قانون بودجه امسال، قرار است حق بيمه از كاركنان دولت به صورت پلكاني اخذ شود و با افزايش حقوق كارمندان ميزان حق بيمه نيز افزايش يابد اما مگر حق بيمه مثلاً يك ميليون كارمند چقدر از منابع مالي بيمه‌ها را تأمين مي‌كند، اين رقم آن قدر نيست كه خلاء كمبود منابع بيمه‌ها را پر كند و بيمه‌ها احتياج به منابع مالي بيشتري از سوي دولت هستند.
ابوالحلاج ادامه داد:‌ البته قانون كسر حق بيمه پلكاني از كاركنان دولت تا حدي منابع بيمه‌ها را افزايش داد اما آن قدر نبود كه كسري و فاصله تأخير پرداخت آنها را صفر كند.
وي گفت: وزارت بهداشت مهمترين مصرف كننده منابع مالي بيمه هاست، بيمه‌ها نيز 2 منبع مالي دارند، يكي از بودجه‌اي است كه دولت در اختيار آنها قرار مي‌دهد و ديگر سهمي است كه مردم با پرداخت حق بيمه مي‌پردازند،‌ اكنون بيمه‌ها با كسري 500 ميليارد توماني مواجه هستند و مطالبات بيمارستانها را با تاخير 6ماه پرداخت مي‌كنند، بنابراين هيچ راهي وجود ندارد جز اينكه دولت با متمم بودجه، كسري‌ها را هر چه زودتر جبران كند
مدير كل بودجه وزارت بهداشت ادامه داد: در غير اين صورت كسري بيمه‌ها و بدهي آنها به مراكز درماني دولتي با توجه به تعرفه‌هاي جديد پزشكي تا ‌آخر سال به 700 ميليارد تومان مي‌رسد. كل منابع مالي بيمه‌ها در سال جاري 1270 ميليارد تومان است و با 700 ميليارد تومان كسري مواجه تا آخر سال رو به رو هستند. دولت بايد هر چه زودتر اين كسري را جبران كند. در غير اين صورت ارائه خدمات درماني در سال جاري با مشكلات بزرگي مواجه مي‌شود.
ابوالحلاج اضافه كرد: بيمارستانها اكنون با مشكل جدي كمبود نقدينگي مواجه هستند، به طوري كه توان پرداخت بدهي خود به شركتهاي دارويي را ندارند، گر چه حقوق پرسنل رسمي آنها از منابع دولتي تأمين مي‌شود اما بايد با استفاده از درآمدهاي اختصاصي كه از بيمه‌ها اخذ مي‌شود، حقوق پرسنل شركتي و كارانه پزشكان را بپردازند و هزينه خدمات و تجهيزات و دارو را تأمين كنند اما چون منابع كم است و دير وصول مي‌شود. معمولاً پرداخت هزينه دارو و خدمات را به شركتهاي طرف قرارداد به تأخير مي‌اندازند.
مدير كل بودجه وزارت بهداشت تأكيد كرد: وزارت بهداشت هم 150ميليارد تومان به صورت تنخواه از دولت گرفت تا بدهي به شركتهاي دارويي را كم كند و اين بحران مالي از آبان به بعد كه اين پول پيش خور شده خودش را نشان مي‌دهد، بيشتر بروز مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04064s, 18q