با شستشوی مکرر دستها احتمال ابتلا به آنفلوآنزای خوکی را کاهش دهید

۱۳۸۸/۰۵/۰۴ - ۱۰:۵۰ - کد خبر: 16545
با شستشوی مکرر دستها احتمال ابتلا به آنفلوآنزای خوکی را کاهش دهید
درحال حاضر بيش از 400 نفر در عربستان به اين بيماري مبتلا و درکشور نيز 16 نفر از هموطنان که 12 نفر آنها عمره گزار بودند دچار اين بيماري واگيردارشدند.
دکتر عبدالرضا سودبخش در گفت وگو با خبرنگاران راه انتقال اين نوع آنفلوآنزا را قطرات تنفسي از طريق دست دادن و روبوسي عنوان کرد و افزود: از اين رو مهم‌ترين راه پيشگيري از انتقال عفونت آنفلوآنزاي خوکي، شستن مکرر دست حتي پيش از صرف غذا است.
سازمان حج و زيارت پيشتر اعلام کرده بود که تا پايان زمان عمره سال جاري قريب به 800 هزار نفر از ايران براي انجام مناسک عمره مفرده به عربستان اعزام مي شوند که با توجه به شيوع بيماري آنفلوانزاي خوکي در اين کشور گروههاي پر مخاطره شامل کودکان زير 5 سال و سالمندان بالاي 65 سال ، زنان باردار، بيماران کليوي،ديابتي، قلب وعروقي ازجمله افرادي بودند که ازاين اعزام کنار گذاشته شدند.
وي با تاکيد بر ضرورت رعايت بهداشت فردي، استراحت به ميزان کافي براي به حداقل رساندن تماس با اطرافيان و افزايش سرعت بهبودي بيماري الزامي دانست و يادآور شد: اگرچه ميزان کشندگي آنفلوآنزاي خوکي يک تا دو درصد است اما نبايد فراموش کرد که اين ميزان در افراد مبتلا به بيماري‌هاي مزمن قلبي- ريوي، سالمندان و زنان باردار بيشتر مي‌شود.
اين متخصص عفوني گفت: هرچند ممکن است منشا اين نوع آنفلوآنزا، خوک باشد اما اکنون راه اصلي سرايت آن انسان به انسان است و درعين حال نبايد احتمال ابتلا به آنفلوآنزاي پرندگان را هم از نظر دور داشت.
دکتر سودبخش با توصيه به مديران کاروان‌هاي زيارتي مبني بر فراهم آوري مقادير فراوان آب براي شست‌وشوي مداوم دست‌ها در ادامه بر پرهيز از روبوسي و دست زدن به ضريح و حتي سنگ حجرالاسود تاکيد کرد.
اين متخصص عفوني، در پايان تلقيح واکسن را از ديگر راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به آنفلوآنزاي خوکي عنوان کرد و يادآور شد: اما اکنون واکسن مورد نياز با ميزان عوارض کم و اثر بخشي فراوان به مرحله توليد نرسيده است.
پيشتر متخصصان ديگري نيز از مستقبلين عمره گزاران خواستند تا با توجه به سرعت بالاي انتقال اين ويروس از روبوسي و دست دادن با اين افراد بشدت خودداري کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.48439s, 18q