چاق ها بيشتر در معرض ابتلا به بيماري نقرس هستند

۱۳۸۸/۰۵/۰۵ - ۰۹:۵۴ - کد خبر: 16555
چاق ها بيشتر در معرض ابتلا به بيماري نقرس هستند
ايرج خسرونيا در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: نقرس يكي از بيماري‌هاي متابوليك است كه به علت مصرف زياد گوشت و غذاهاي پرپروتئين ايجاد مي‌شود و ممكن است مشكلاتي را در مفاصل بدن ايجاد كند.
وي درباره تشخيص اين عارضه افزود: در اين عارضه فرد دچار درد مفاصل به خصوص درد شست پا مي‌شود كه ابتدا به صورت درد و قرمزي خود را نشان مي‌دهد و كم‌كم ملتهب مي‌شود كه اگر درمان به موقع انجام نشود ممكن است ديگر اعضاي بدن را نيز دچار آسيب كند.
خسرونيا تصريح كرد: اين بيماري واگير نيست و 50 تا 60 درصد ابتلا به آن زمينه ژنتيكي دارد و البته پرخوري هم در بروز اين بيماري موثر است اما بايد توجه داشت در اين بيماري گاهي اوقات چربي‌هاي خون به ويژه تري‌گليسريد بالا مي‌رود.
وي به افراد چاق توصيه كرد براي جلوگيري از ابتلا به نقرس بايد حركت و ورزش كافي داشته باشند و در كنار آنها به مصرف لبنيات، سبزي و ميوه‌ روي آورند.
رئيس جامعه متخصصان داخلي با اشاره به خطرات اين عارضه خاطرنشان كرد: رسوب اسيد اوريك ممكن است در اعضاي اصلي بدن مانند قلب، كليه و مفاصل رسوب كند كه اگر درمان نشود ايجاد سنگ كليه و صفرا خواهد كرد.
وي با اشاره به اينكه مصرف غذاهاي آماده در ايجاد اين بيماري نقش دارند گفت: مردم بايد رژيم غذايي خود را تغيير دهند و از مصرف مواد غذايي كه چاقي را به دنبال دارند تا حد امكان اجتناب كنند و در عين حال با ورزش‌ و مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها خود را سالم نگه دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.27725s, 18q